6 marca| Wiadomości

„Zrób pizzę, nie wojnę”. Szkoci pomagają Ukrainie

Od roku działa wędrowna kuchnia w Ukrainie, wysłana tam przez szkocką organizację charytatywną Siobhan's Trust. Wolontariusze przygotowują na miejscu pizzę, rozdają słodycze i gorące napoje, a wszystko odbywa się przy akompaniamencie szkockiej ludowej muzyki. "Rób pizzę, nie wojnę" - zachęcają Brytyjczycy.

Pierwszym punktem, gdzie na początku marca 2022 roku dotarły ciężarówki z kuchnią polową z Wielkiej Brytanii, była granicą ukraińsko-polska. Wolontariusze przygotowywali na miejscu pizzę dla uchodźców czekających w kilkudniowych kolejkach. Następnie organizacja zorganizowała swoje dwie bazy, we Lwowie i w Zaporożu, skąd samochody z kuchnią wyruszały w teren, organizując mobilne stacje żywieniowe (zazwyczaj na trzy lub cztery dni) m.in. w Charkowie, Odessie, Izium i Mikołajowie czy Chersoniu oraz w wielu innych mniejszych miastach i wsiach na wschodzie kraju, często dość blisko linii frontu.

„Są to niezmiennie najbardziej ubogie społeczności i obszary «no go» dla organizacji pozarządowych i większych organizacji. Ci, których karmimy, są najbardziej bezbronni, często żyją w trudnych warunkach bez wody, gazu czy elektryczności” – piszą organizatorzy na swojej stronie: siobhanstrust.uk. Szkoci zapewniają, że z sześciu mobilnych kuchni mogą wyżywić do 4000 uchodźców dziennie.

Rok działalności Siobhan’s Trust uczczono w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie wśród uchodźców i wspomagających ich parafian. Po Mszy świętej, na przykościelnym placu odbyło się kulinarne świętowanie.

Wolontariusze Siobhan’s Trust pochodzą z całej Wielkiej Brytanii. Ks. Grzegorz Draus wręczył brytyjskim wolontariuszom z okazji małego jubileuszu albumy o św. Janie Pawle II.

W tutejszym Centrum parafialnym zamieszkuje aktualnie ponad 90 uchodźców ze wschodniej Ukrainy, w tym i z okupowanych ziem. Połowa to dzieci. Kuchnie polowe organizacji, które obsługuje łącznie ponad stu wolontariuszy, przejechały większość obwodów Ukrainy. Rozdawaniu świeżej pizzy prosto z pieca towarzyszy szkocka ludowa muzyka, także gry i zabawy dla dzieci.

Siobhan’s Trust jest małą, rodzinną szkocką organizacją charytatywną, która powstała w 2020 roku, aby upamiętnić życie Siobhan Dundee poprzez wspieranie młodych ludzi i innych środowisk w Dundee i okolicach.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl