5 kwietnia| Wiadomości

Tak wygląda najgłębiej żyjąca ryba, jaka kiedykolwiek została sfilmowana

Najgłębiej żyjące stworzenia na świecie zostały uchwycone ponad 8 tysięcy metrów pod powierzchnią północnego Pacyfiku. Naukowcy odkryli nieznany im gatunek, który wyglądem przypomina "upiornie dużą kijankę".

Badacze opisują odkryte stworzenia jako ryby lub ślimaki z rodzaju Pseudoliparis. Zdaniem naukowców, te stworzenia posiadają niespotykane dotąd możliwości do życia na tak dużych głębokościach. Naukowcy z University of Western Australia i Tokyo University of Marine Science and Technology spędzili ponad 15 lat na badaniach tych terenów, z zaskoczeniem odkrywając, jak duże możliwości przetrwania mają te stworzenia.

Podczas dwumiesięcznej podróży naukowej, ekspedycja australijsko-japońska odkryła nieznany naukowcom gatunek stworzeń w Rowie Izu-Ogasawara, na południe od Japonii. Kilka dni po ich sfilmowaniu, zespół naukowców schwytał dwa osobniki (Pseudoliparis belyaevi) w pułapki ustawione na głębokości ponad 8 tysięcy metrów.

Niezwykły materiał filmowy opublikowany w internecie pokazuje wiele półprzezroczystych ryb, pozbawionych łusek, z płetwami w kształcie skrzydeł i ogonami przypominającymi węgorza, pływających w czarnej otchłani oświetlonej reflektorem rzucanym przez kamerę. Nie od razu było jasne, jak duże są to ryby.

Kilka dni po sfilmowaniu tych stworzeń, zespół schwytał dwa osobniki (Pseudoliparis belyaevi) w pułapki umieszczone w morskich głębinach. Naukowcy mają nadzieję na dalsze badania i poznanie tych fascynujących organizmów.

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl