21 kwietnia| Wiadomości

Papież Franciszek stracił niebieski znaczek Twittera. Tak działa nowa polityka serwisu

Twitter rozpoczął usuwanie niebieskich znaczków weryfikacyjnych, które potwierdzają, że konto należy do osoby, która się pod nim podpisuje. W czwartek swój niebieski znaczek stracił papież Franciszek.

Oprócz głowy Kościoła Katolickiego swoje oznaczenie straciło wiele innych osób, w tym Bill Gates, Kim Kardashian, Oprah Winfrey oraz dziennikarka CNN Christiane Amanpour.

Niebieskie znaczki weryfikacyjne zostały wprowadzone przez Twittera w 2009 roku w wyniku pozwu, jaki przeciwko platformie wytoczył menadżer sportowy Tony La Russa, którego konto zostało podszyte. Od tamtego czasu niebieskie oznaczenie było dowodem autentyczności konta i znakiem statusu, który posiadały zarówno organizacje publiczne, jak i najbardziej znane postaci ze świata rozrywki, sportu i mediów.

Jednak po przejęciu Twittera przez Elona Muska w ubiegłym roku, miliarder zapowiedział, że niebieskie znaczki będą przyznawane tylko tym, którzy zamówią płatną subskrypcję usługi (koszt wynosi 8 dolarów miesięcznie). W czwartek firma zaczęła wycofywać stare, darmowe, niebieskie znaczki.

Proces usuwania niebieskich znaczków nie przebiegał bez problemów: niektórzy użytkownicy stracili swoje oznaczenie, chociaż nie powinni, a inni je zdobyli, choć nie zapłacili za to.

„Żegnaj, niebieski znaczku. Od teraz tylko przyjaciele i bliscy będą mogli potwierdzić moją tożsamość” – podsumował swoją stratę jeden z użytkowników cytowany przez portal NBC News.

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl