22 kwietnia| Wiadomości

Co nie daje spokoju Polakom? Nowy raport odkrywa największe obawy

Szlachetna Paczka opublikowała analizę zatytułowaną „To nie daje nam spokoju”. Zgodnie z nią, prognozowana liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie w 2022 r. mogła zwiększyć się nawet o 54%.

Według prognoz EAPN, w 2022 r. ubóstwo skrajne drastycznie wzrosło: z 4,2% do 6,5%. To oznacza, że liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie zwiększyła się nawet o 859 tys. osób. Jeżeli ubóstwo skrajne dzieci wzrosło tak samo jak ubóstwo ogółem, czyli o dwa punkty procentowe, oznaczać to będzie, że w skrajnym ubóstwie żyje już niemal pół miliona dzieci.

– Martwi nas utrata wartości pieniądza, niekończące się podwyżki cen żywności, rosnące opłaty. Obawiamy się samotności, chorób, niepełnosprawności. To nam nie daje spokoju. Nam Polakom. W Szlachetnej Paczce nie daje nam spokoju z kolei to, że nasi podopieczni zmagają się właśnie z tymi problemami – mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.

W ubóstwo spycha ludzi inflacja. W 2021 r. w skrajnym ubóstwie, czyli za mniej niż 672 zł miesięcznie, żyło aż 1,6 mln Polaków, w tym 333 tys. dzieci i 246 tys. seniorów. A ceny podstawowych produktów wciąż rosną. Najbardziej zdrożał cukier (wzrost o 81,5%), mleko (wzrost o 37,5%), jaja (37,2%) oraz mięso wieprzowe (26%).

Według analizy Szlachetnej Paczki, 50% Polaków boi się rosnącej inflacji, a 33,9% drży na myśl o wzroście kosztów energii elektrycznej i ogrzewania. Co więcej, ponad 38% Polaków boi się także choroby najbliższych, a 33,7% choroby i utraty własnego zdrowia.

Niemal 3 mln Polaków w wieku produkcyjnym nie podejmuje pracy z powodu choroby lub niepełnosprawności. W 2020 r. co trzeci mieszkaniec Polski zmagał się z długotrwałymi problemami zdrowotnymi lub chorobami przewlekłymi, które trwały pół roku lub dłużej.

– W 74% rodzin, do których dociera Szlachetna Paczka, jest ktoś, kto jest chory. Nie daje nam spokoju fakt, że co piąta rodzina uwzględniona w bazie naszej akcji zmaga się z chorobą lub niepełnosprawnością i nie jest w stanie pokryć wszystkich niezbędnych wydatków na leki. Do takich osób docieramy z pomocą – podkreśla Sadzik.

Prezentowane dane dowodzą też, że polskie społeczeństwo szybko się starzeje. W 1950 r. mediana wieku wynosiła prawie 26 lat, co oznacza, że połowa Polaków była przed 26, a połowa po 26 rokiem życia. Dziś wartość ta wynosi 38,2 lata. W 2050 r. wyniesie już 51. Jak podaje GUS w 2050 r. w Polsce, osoby w wieku 60 lat i więcej będą stanowiły około 40% społeczeństwa.

– Co trzecia rodzina włączona do Szlachetnej Paczki składa się z tylko jednej osoby, a 27% stanowią samotni seniorzy, którzy – na widok naszych wolontariuszy – cieszą się, że mają wreszcie okazję z kimś porozmawiać – przyznaje Sadzik.

Szlachetna Paczka już od ponad 20 lat stara się rozwiązywać problemy biedy, samotności i wykluczenia, dając spokój i wytchnienie od codziennych trudności tym, którzy są nimi najmocniej dotknięci.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl