8 sierpnia| Wiadomości

Austriacki fizyk-noblista: konflikt między religią a nauką jest „pseudokonfliktem”

Spór między naukami przyrodniczymi a religią jest "pseudokonfliktem", stwierdził laureat Nagrody Nobla z fizyki za 2022 r. Anton Zeilinger. „Gdyby obie strony trzymały się granic swoich dyscyplin, to nawet jako przyrodnik można by z pewnością powiedzieć, że czerpie się z obu źródeł”, powiedział Zeilinger podczas niedzielnego wykładu w Salzburgu. On sam jest zawsze zdumiony "pięknem i prostotą" fizyki i praw natury.

Jego dyscyplina naukowa, fizyka kwantowa, która kwestionuje wszelkie pewniki przewidywalności, również przyczynia się do tego zdumienia. „Przyszłość jest znacznie bardziej otwarta, niż nam się wydaje. Domniemanie o możliwościach świata często wynika jedynie z ograniczeń naszej własnej wyobraźni” – powiedział Zeilinger.

Wykład laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki był również punktem kulminacyjnym i podsumowaniem tegorocznych Tygodni Uniwersytetu w Salzburgu, które odbyły się w dniach 31 lipca – 6 sierpnia pod hasłem „Redukcja! Dlaczego potrzebujemy więcej mniej”. W ceremonii w wypełnionej po brzegi Wielkiej Auli Uniwersytetu w Salzburgu wzięli udział arcybiskup Franz Lackner, monachijski kardynał Reinhard Marx, biskup Alois Schwarz, arcybiskup St. Peter’s, Korbinian Birnbacher oraz inni przedstawiciele świata Kościoła, polityki i społeczeństwa.

„Wiele jest przypadkiem i wymyka się przewidywaniu. Nie jest to tylko sedno wolności” – stwierdził i wyznał, że pociesza go takie twierdzenie znacznie bardziej niż założenie, że wszystko jest tylko deterministyczną sekwencją prawidłowości. Zeilinger zakończył swój wykład, w którym zaapelował również o bardziej hojne finansowanie badań podstawowych i promowanie wybitnie uzdolnionych uczniów w szkołach, cytatem z francuskiego pisarza Théophile’a Gautiera (1811-1872): „Przypadek to pseudonim Boga, gdy nie chce się On podpisać”.

Przewodniczący Tygodni Uniwersyteckich prof. Martin Dürnberger był zadowolony z ich przebiegu. Ponad 800 studentów i zainteresowanych osób wzięło udział w tegorocznych wydarzeniach Tygodni Uniwersyteckich. „Dürnberger był przekonany, że „to właśnie wypróbowana i przetestowana mieszanka poważnej debaty i „odrobiny lekkości” przyciągnęła w tym roku tak wielu ludzi do Salzburga. Również w przyszłości potrzebne będą „miejsca o sprzyjającej pogodzie do myślenia i poszukiwania” – miejsca takie jak Tygodnie Uniwersyteckie. Dürnberger jest dyrektorem Tygodni od ośmiu lat. W tym roku został zatwierdzony na kolejną czteroletnią kadencję.

Na początku przemawiali również rektor uniwersytetu Hendrik Lehnert i przewodnicząca parlamentu prowincji Salzburga Brigitta Pallauf. Lehnert pochwalił Tygodnie Uniwersyteckie nie tylko jako „pionierski projekt” od samego początku, ale także jako ważne miejsce refleksji i „żywej interdyscyplinarności”. Pallauf przypomniał wiele przyszłościowych tematów, które Tygodnie Uniwersyteckie podjęły w ostatnich latach i w których „dobra przyszłość dla wszystkich została zbudowana z siły myśli i wiary”.

Arcybiskup Salzburga Franz Lackner , wyraźnie poruszony wykładem Zeilingera, na zakończenie ogłosił temat Tygodni Uniwersyteckich w Salzburgu 2024 (29 lipca – 4 sierpnia): „Kruche zaufanie. O cennym zasobie”.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl