27 sierpnia| Wiadomości

DuszPolonia – projekt, który powstał z potrzeby emigranta

DuszPolonia to projekt, który powstał w 2019 roku. Z powodzeniem działa w Niemczech, a także w mniejszym lub większym zakresie w kilku innych państwach, w tym we Francji. To rozwiązanie przydatne nie tylko w wakacje, ale przez cały rok, które pomaga w odnalezieniu miejsca, gdzie w danym dniu i o danej godzinie odprawiana jest Msza św.

„Pomysł projektu Duszpolonia.org powstał w 2019 roku z własnej potrzeby emigranta, kiedy to zrezygnowany przeszukiwałem internet, aby dowiedzieć się kiedy to jest Msza św. w nadchodzącą niedzielę możliwie blisko miejscowości Lemmer, w której spędzaliśmy z chłopakami żeglarski weekend” – podkreślił w wypowiedzi dla portalu Polskifr.fr pomysłodawca inicjatywy informatyk dr Mirosław Dynia z Niemiec.

„W gąszczu niepełnych lub przestarzałych informacji, adresów, nazw miast, które mi nic nie mówiły, obcojęzycznych zwrotów, które musiałem tłumaczyć, nie potrafiłem znaleźć tej cennej informacji” – dodał.

Jako informatyk postanowił zaproponować rozwiązanie łączące „księdza, który czeka w półpełnym kościele oraz wiernych, którzy szukają lub już się poddali”. Jak podkreślił, przyświecała mu myśl: „wszystko musi być ekstremalnie proste, tak, aby każdy mógł z tego systemu korzystać – niezależnie od umiejętności informatycznych czy choćby wieku”. W ten sposób powstała strona internetowa i aplikacja mobilna.

Po wpisaniu w DuszPolonii miejscowości, która nas interesuje, można jeszcze zaznaczyć, w jakim promieniu od tej miejscowości chcemy szukać miejsca, gdzie odprawiana jest Msza św. Są do wyboru: 5, 25, 50, 75 i 100 km. Jeśli w przypadku jakiegoś miejsca nie ma 100 proc. pewności czy dane o Mszach są aktualne, wtedy pojawia się informacja, że to informacja niepotwierdzona. W takiej sytuacji należy kontaktować się z daną parafią z wykorzystaniem podanych namiarów.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na duszpolonia.org.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl