23 września| Wiadomości

Tajemnice zatopionej świątyni Amona. Niezwykłe odkrycie w Morzu Śródziemnym

Europejski Instytut Archeologii Podwodnej (IEASM) ogłosił ostatnio sensacyjne odkrycie na dnie Morza Śródziemnego. Zatopiona świątynia Amona, położona u wybrzeży Egiptu w zatoce Aboukir, staje się areną fascynujących badań archeologicznych. To właśnie tam, na dnie morza, ukryte są skarby i tajemnice starożytnego miasta Thonis-Heracleion.

Podwodni archeolodzy, kierowani przez francuskiego archeologa morskiego Francka Goddio, skoncentrowali swoje badania na południowym kanale portowego miasta, gdzie zatopione są kamienne pozostałości dawnej świątyni Amona. Budowla zawaliła się wskutek kataklizmu, który datowany jest na połowę drugiego wieku p.n.e., a następnie znalazła się pod wodą.

To, co sprawiło, że odkrycie stało się wyjątkowe, to fakt odnalezienia nienaruszonych artefaktów, które przetrwały zawieruchę czasów starożytnych. Srebrne narzędzia rytualne, złota biżuteria i delikatne alabastrowe pojemniki na pachnidła i maści to tylko niektóre z cennych przedmiotów wydobyte ze świątyni. Franck Goddio, przywódca ekspedycji, nie krył swojego zachwytu nad odkryciem, podkreślając, że te delikatne przedmioty przypominają nam o znaczeniu tego miejsca w kulturze starożytnego Egiptu.

Sanktuarium, do którego pielgrzymowali faraonowie, aby zostać namaszczeni jako władcy i królowie, symbolizowało bezpośrednią łączność z bogiem Amonem. To odkrycie pozwala nam lepiej zrozumieć znaczenie tego miejsca jako ważnego ośrodka kultu w ówczesnych czasach.

Thonis-Heracleion, choć obecnie zanurzone pod powierzchnią morza o 7 kilometrów od współczesnego wybrzeża Egiptu, było przez wieki najważniejszym portem w basenie Morza Śródziemnego. Historia tego miasta przetrwała do momentu, gdy Aleksander Wielki w roku 331 p.n.e. założył Aleksandrię.

Europejski Instytut Archeologii Podwodnej podkreśla, że podnoszący się poziom mórz i trzęsienia ziemi, które wywołały fale pływowe, spowodowały zniszczenia i zatopienie tej fascynującej starożytnej metropolii. Jednakże, dzięki nieustępliwej pracy badaczy, historia Thonis-Heracleion wciąż odkrywa przed nami swoje tajemnice, rzucając nowe światło na starożytną cywilizację Egiptu i jej wierzenia. To odkrycie jest bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie archeologii podwodnej i otwiera przed nami fascynujące okno na przeszłość.

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl