29 października| Wiadomości

Polski przedsiębiorca z sektora sztucznej inteligencji zainaugurował projekt „Programuj z Papieżem”

Miron Mironiuk, założyciel firmy wykorzystującej sztuczną inteligencję w biznesie, na audiencji u papieża Franciszka zainaugurował projekt "Code with Pope" (Programuj z Papieżem), którego celem jest upowszechnienie bezpłatnej edukacji programowania dla dzieci i młodzieży. Inicjatywa jest powiązaną z polskim projektem edukacyjnym „Programowanie = Nasz Drugi Język”, którego pilotaż został uruchomionym na początku września w szkołach w czterech polskich gminach.

Miron Mironiuk spotkał się z papieżem Franciszkiem na audiencji w związku z trwającą konferencją Masterclass Leadership Summit on the Future of Humanity w Pałacu Papieskim w Castel Gandolfo.

Światowa edycja programu edukacyjnego „Code with Pope” (Programuj z Papieżem) będzie dostępna w języku angielskim, hiszpańskim, włoskim oraz polskim. Ma on na celu umożliwić dzieciom z całego świata zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do poruszania się w cyfrowej rzeczywistości.

Inicjatywa jest powiązaną z projektem edukacyjnym „Programowanie = Nasz Drugi Język”, którego pilotaż przy współudziale Ministerstwa Cyfryzacji został uruchomiony na początku września w szkołach w czterech polskich gminach: Warszawie, Zduńskiej Woli, Sycowie i Chełmie.

W programie uczestniczy ponad stu nauczycieli i tysiące dzieci, a jego szybka ekspansja planowana jest na rok 2024. W ciągu najbliższych czterech lat program ma na celu dotarcie do wszystkich dzieci w całej Polsce, aby zapewnić im dostęp do najlepszej edukacji w zakresie programowania.

@mironzpolski

Polacy pomagają potrzebującym dzieciom! 🇵🇱 programujzpapiezem.pl #polska #papież #edukacja #afryka #amerykapołudniowa #codewithpope

♬ Moment of Truth – Carlos Estella

Zdaniem przedsiębiorcy, Polacy dysponują ogromnym potencjałem w programowaniu (o czym świadczą liczne sukcesy młodych polskich programistów w konkursach międzynarodowych), co może tę umiejętność uczynić równie powszechną w polskiej edukacji, jak czytanie i pisanie. Mironiuk chce jednak rozszerzyć zasięg programu i dotrzeć do jeszcze większej liczby dzieci i młodzieży z grup wykluczonych z powszechnej nauki programowania w pozostałych krajach świata. Dlatego powstała pierwsza odsłona inicjatywy „Code with…” o zasięgu międzynarodowym, w porozumieniu z papieżem Franciszkiem.

Inicjatywa „Code with Pope” promuje powszechny dostęp do edukacji programowania poprzez bezpłatną platformę edukacyjną online dla uczniów w wieku 11-15 lat w Europie, Afryce i Ameryce Łacińskiej.

– Dla dzieci to ogromna szansa, aby w przyszłości móc z powodzeniem konkurować na rynku, dzięki wielu nowym i lepiej rozwiniętym kompetencjom. Dodatkowo, jestem dumny z mojego pochodzenia, dlatego pragnę, aby cały świat zobaczył, jak nowoczesnym i rozwijającym się krajem jest Polska – komentuje Miron Mironiuk. – Polacy od zawsze kierowali się zasadami solidarności, pomagając tym, którzy tej pomocy w danej chwili najbardziej potrzebują. Od wielu lat akcje humanitarne pomagają budować szkoły i studnie w krajach rozwijających się. Dzisiaj my chcemy podzielić się wersją programu, który może pomóc wyrównywać szanse dzieci pochodzących z wykluczonych regionów – wyjaśnia.

Zdaniem przedsiębiorcy, Kościół katolicki także może być promotorem zmniejszania nierówności społecznych w edukacji dzieci i młodzieży. Dzięki temu program „Code with Pope” może dotrzeć do dzieci z regionów i grup o mniejszych perspektywach rozwoju, przekazując im podstawowe umiejętności programowania. Luki edukacyjne w krajach, w których większość stanowią katolicy, nadal są problemem. Takie państwa jak Meksyk i Kolumbia plasują się w dolnej trzeciej części wszystkich gospodarek pod względem umiejętności podstawowych, a Filipiny znajdują się wśród dziesięciu ostatnich krajów, według rankingu OECD na temat międzynarodowej oceny uczniów.

Miron Mironiuk (ur. 1989) jest założycielem firmy technologicznej Cosmose AI, wycenianej obecnie na 2 mld zł, która specjalizuje się w zwiększaniu możliwości sektora handlu w oparciu o mechanizmy sztucznej inteligencji. Poza działalnością biznesową wspiera charytatywnie rozwój edukacji programistycznej na całym świecie. Został uznany przez magazyny „Forbes” i „Financial Times” za jednego z najbardziej obiecujących przedsiębiorców w Azji i Europie.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl