24 listopada| Wiadomości

Jeszcze nie zaczął się Adwent, a na placu św. Piotra już stoi choinka

Na placu św. Piotra stanęła bożonarodzeniowa choinka. 28-metrowa srebrna jodła pochodzi z piemonckiej gminy Macra w prowincji Cuneo w północnych Włoszech. Jej drewno będzie wykorzystane do produkcji zabawek, które zostaną przekazane Caritas.

Transport choinki wyruszył do Rzymu już we wtorek. Prezydent Piemontu Alberto Cirio, wyjaśnił, że w jego regionie drzewa są ważne i nie wycina się ich przypadkowo. Ta 56-letnia jodła została ścięta na wniosek straży pożarnej, ponieważ stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Obok choinki stanie na placu św. Piotra szopka, która w tym roku będzie nawiązywać do 800-lecia pierwszej bożonarodzeniowej inscenizacji, którą 25 grudnia 1223 r. przygotował w Greccio św. Franciszek z Asyżu.

Tradycję szopek i choinek na placu św. Piotra wprowadził św. Jan Paweł II. Za jego pontyfikatu były inaugurowane tuż przed samymi świętami i pozostawały na miejscu do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego. Obecnie szopkę odsłania się o wiele wcześniej, w tym roku 9 grudnia, a demontuje już po Niedzieli Chrztu Pańskiego, która w przyszłym roku przypada 7 stycznia.

Źródło: Vatican News

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl