28 listopada| Rozważania Ewangelii

Rozważanie Ewangelii na wtorek, 28 listopada

Łk 21,5-11 Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z […]

Łk 21,5-11

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony».

Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?».

Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „Ja jestem” oraz: „nadszedł czas”. Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec».

Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie».

Znów słyszymy to proroctwo, które się wypełniło. Świątynia w Jerozolimie została zniszczona w 70 r. Dla Żydów w świątyni, w miejscu „najświętszym ze świętych”, był obecny Bóg. W tym kontekście słowa Jezusa były dla nich skandalem. Zapowiedź zniszczenia świątyni, w ich rozumieniu, była równoznaczna z tym, że Mistrz z Nazaretu przepowiadał coś strasznego – Boga nie miało być między nimi. Boga nie da się zamknąć jedynie w czterech ścianach budynku. On nie interesuje się tylko jednym narodem. Odkrywajmy, że Bóg jest Kimś bliskim i troszczącym się o wszystkich.

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl