Ostatnia wieczerza w goglach VR. Poczuj na sobie spojrzenie Jezusa
W Poznaniu można przenieść się w czasie i przestrzeni. Przy placu Wielkopolskim organizowane są pokazy z użyciem technologii VR, która pozwala uczestniczyć w ostatniej wieczerzy. – Najbardziej uderzające jest to, że zakładając te wirtualne okulary możemy poczuć na sobie spojrzenie Jezusa. To zostawia mocne wrażenie na bardzo długo – mówi Aleksandra Karniewicz z Fundacji „Miejsce Słowa”.
Organizatorom zależy, aby uczestniczenie w pokazie miało charakter duchowy. Okularów nie dostajemy więc wchodząc prosto z ulicy.
– Przygotowaliśmy dla naszych gości trzy sale. Pierwsza jest wprowadzeniem, zapoznaniem się z tym, co za chwilę się wydarzy. Druga sala to miejsce na wyciszenie, lekturę fragmentu Ewangelii, który mówi o ostatniej wieczerzy, modlitwę. Po tych dwóch etapach następuję pokaz. Na ten moment możemy jednocześnie obsłużyć kilkanaście osób. Całość trwa około 20 minut – mówi w rozmowie z Michałem Jóźwiakiem Aleksandra Karniewicz.
Dzięki goglom VR każdy może doświadczyć słowa Bożego w zupełnie nowej przestrzeni. Podczas udziału w ostatniej wieczerzy można zobaczyć oryginalne ubrania, naczynia, a nawet potrawy. Organizatorzy konsultowali swój projekt z historykami i biblistami, aby jak najlepiej oddać realia wieczernika.
– Nagranie filmu było sporym, międzynarodowym przedsięwzięciem, ale mamy już w planach realizowanie wizualizacji kolejnych fragmentów Ewangelii. Chcemy, żeby nowe technologie pomagały ludziom w spotkaniu ze słowem Bożym. Wydaje się, że w Miejscu Słowa udaje się to całkiem nieźle – podkreśla rozmówczyni misyjne.pl.
Miejsce Słowa to przestrzeń składająca się z działalności fundacyjnej, stacjonarnej siedziby oraz pokazów mobilnych. Naszym celem jest głoszenie Ewangelii za pomocą nowych technologii. Udało się zrealizować w technologii VR scenę Ostatniej Wieczerzy. pic.twitter.com/BiPFyHI6BB
— Miejsce Słowa (@miejsceslowa) January 2, 2024
W pokazach organizowanych przez fundację uczestniczyło już kilka tysięcy osób. Fundacja Miejsce Słowa składa się z osób świeckich należących do Kościoła Katolickiego, a całość projektu została zrealizowana dzięki prywatnym środkom i darowiznom.
Ewangelia w wirtualnej rzeczywistości jest dostępna w Poznaniu przy ul. Plac Wielkopolski 10/11, od czwartku do poniedziałku, w godzinach od 13:00 do 19:00.
Źródło: Michał Jóźwiak, misyjne.pl