12 lutego| Wiadomości

Austria: Kościół zaprasza na popielcowy znak krzyża „na drogę”

Kościół katolicki w Austrii zaprasza do wzięcia udziału w akcji „popielcowy znak krzyża «na drogę»”. W pierwszy dzień Wielkiego Postu, w mobilnych punktach w dziewięciu miastach można będzie otrzymać znak krzyża na czole uczyniony popiołem. Inicjatywa ma na celu zaniesienie błogosławieństwa w nietypowe miejsca, np. do podróżujących, oraz wyjście do tych, którzy zwykle nie odwiedzają kościołów.

W dziewięciu austriackich miastach: Wiedniu, Graz, Salzburgu, Kufstein, Linz, Klagenfurcie, Dornbirn, Innsbrucku i Bludenz staną mobilne punkty, gdzie można będzie otrzymać popielcowy znak krzyża.

Obrzęd posypania głów popiołem rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty. Obrzędowi towarzyszą słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty znany jest w wielu kulturach i tradycjach.

W Wiedniu inicjatywa popielcowych znaków krzyża „na drogę” stała się już tradycją – ogłosiła archidiecezja wiedeńska. W stolicy Austrii mobilny punkt w Środę Popielcową znajdzie się w kaplicy zwanej „Pokojem ciszy” na dworcu głównym. Błogosławieństwo można będzie także otrzymać przy stacji Oberdöbling.

Oprócz tego mieszkańcy Wiednia po znak krzyża popiołem mogą przyjść na Karlsplatz, w pobliże Karlskirche – kościoła św. Karola Boromeusza oraz do katedry św. Szczepana.

Post – co to jest i jak pościć?

„Dzięki naszej kampanii chcemy zaprosić ludzi do zatrzymania się na chwilę w łatwo dostępnych miejscach, a także dotrzeć do tych, którzy mogli zapomnieć o rozpoczęciu Wielkiego Postu w stresie codziennego życia” – wyjaśnił Dominik Elmer, dyrektor placówki „Otwarte Niebo”, która współuczestniczy w inicjatywie w Salzburgu.

Mobilne punkty w pozostałych austriackich miastach można znaleźć na stronach internetowych diecezji.

Tradycyjnie obrzęd posypania głów popiołem towarzyszy nabożeństwom na początku Wielkiego Postu, odprawianym we wszystkich lokalnych parafiach.

Źrodło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl