6 kwietnia| Wiadomości

Barcelona: najwyższa na świecie wieża kościelna ma być gotowa w 2026 roku

Budowa 172-metrowej centralnej wieży bazyliki Sagrada Familia (Świętej Rodziny) w Barcelonie ma zostać ukończona do roku 2026, kiedy przypadnie 100. rocznica śmierci jej architekta, Antonio Gaudiego. Poinformowała o tym fundacja Sagrada Familia, która jest odpowiedzialna za prace przy światowej sławy kościele. Poświęcona Jezusowi Chrystusowi główna wieża po ukończeniu prac będzie najwyższą wieżą kościelną na świecie, a bazylika będzie miała łącznie 18 wież.

Prezes fundacji Esteve Camps Sala poinformował na konferencji prasowej w Barcelonie, że już w 2025 roku ma zostać ukończona kaplica Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wewnątrz kościoła zaprojektowanego przez Gaudiego. Na budowę wieży i kaplicy zabezpieczono już niezbędne materiały budowlane i środki.

Barcelona: ukończono wieże ewangelistów bazyliki Sagrada Familia

Według szacunków, dalsze prace nad „kościołem pokutnym Świętej Rodziny” potrwają co najmniej do połowy lat 30. Obejmują one ukończenie południowej fasady głównej, znanej jako fasada Gloria, dla której nie ma planów Gaudiego, oraz kontrowersyjną budowę schodów o prawie 200 stopniach prowadzących do głównego wejścia.

Bazylika Sagrada Familia w Barcelonie jest jednym z najbardziej znanych zabytków w Hiszpanii. Kamień węgielny pod jej  budowę położono w 1882 roku. Dopiero 128 lat później, 7 listopada 2010 roku, marmurowy ołtarz główny poświęcił papież Benedykt XVI w ramach swojej wizyty w Hiszpanii. Od 2010 roku nabożeństwa są możliwe w zamkniętym pomieszczeniu w kościele. Części świątyni zbudowanej w mieszance stylu neokatalońskiego – odmiany neogotyku – secesji i modernizmu, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2005 roku.

Sondaż: Budowle sakralne należą do najpiękniejszych budynków na świecie

Budowa monumentalnej świątyni wiąże się z osobistą tragedią najsłynniejszego artysty katalońskiego Antonio Gaudiego (1852-1926). Ten twórca katalońskiego modernizmu, jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych architektów XX wieku, uległ wypadkowi 7 czerwca 1926 r. Tego dnia, kiedy jak każdego ranka, wracał z oratorium św. Filipa Nereusza, wpadł pod koła tramwaju na jednej z ulic Barcelony. Zmarł w trzy dni później, 10 czerwca 1926 r. Wielkiemu synowi Barcelony oddały hołd tysiące ludzi.

Decyzją rządu Gaudi został pochowany w krypcie budowanej przez niego Sagrada Familia, specjalny list kondolencyjny przysłał papież. Antonio Gaudi ma więc miejsce wiecznego spoczynku tam, gdzie pracował przez dłuższy okres swego życia. Przez ponad 40 latach pracy zrealizowano jedynie około jednej czwartej planów architekta. Od około dwóch dekad trwa proces beatyfikacyjny Gaudiego.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl