12 maja| Wiadomości

Niemiecki jezuita ostrzega przed pójściem na kompromis z duchem czasu

Niemiecki jezuita ks. Eberhard von Gemmingen radzi katolikom w Niemczech, aby nie szli na kompromis z duchem czasu. Podaje trzy argumenty.

„Sześćdziesiąt lat temu Sobór Watykański II otworzył Kościół na nowoczesność. Dziś jednak jesteśmy prawdopodobnie znacznie dalej i grozi nam pogodzenie się z tym, co współczesny świat uważa za słuszne. Dlatego uważam, że musimy być dziś bardziej konfrontacyjni. Nie chcę się cofać, ale iść naprzód. Musimy chronić ludzi przed wieloma ideami nowoczesności” – powiedział w piątkowym kazaniu ks. von Gemmingen”.

Z siatkarskiego parkietu do opactwa. W niedzielę zdobył mistrzostwo Francji, teraz chce zostać mnichem

Wieloletni szef niemieckojęzycznej sekcji Radia Watykańskiego (dziś: Vatican News) wymienił następnie trzy konkretne słowa kluczowe: samostanowienie, macierzyństwo zastępcze i aborcja. „Obecny rząd przygotowuje ustawę, zgodnie z którą każda osoba powinna sama decydować o tym, czy jest mężczyzną czy kobietą. Mają absolutną wolność. Jest to nie tylko wątpliwe, ale jest to zaprzeczenie Boga. Żaden człowiek nie powołał siebie do istnienia, nie stworzył siebie. Odnajduje się w świecie i musi zaakceptować samego siebie” – zaznaczył jezuita.

Zwrócił uwagę, że istnieje „niewielka mniejszość ludzi, których płeć jest w rzeczywistości niejasna”. „Kluczowe jest jednak to, że dzisiejsza nowoczesność chce po prostu zaprzeczyć temu, że istoty ludzkie odnajdują siebie i muszą siebie zaakceptować. Pochodzą z tajemnicy, nie stworzyli siebie” – powiedział ks. von Gemmingen.

Była aktorka porno – teraz robi różańce!

Jeśli chodzi o macierzyństwo zastępcze, jezuita skrytykował fakt, że zgodnie z funkcjonowaniem `sygnalizacji świetlnej` kobieta nadal powinna mieć prawo do `bezpłatnego` noszenia dziecka. Jego zdaniem jest to „dekorowanie okien”. „Zawsze będzie chodziło o wykorzystywanie biednych. Matka i dziecko zawsze cierpią z powodu separacji” – stwierdził.

Ks. von Gemmingen ostrzegł również niemiecki rząd, aby nie dotykał paragrafu 218 dotyczącego aborcji. „Niemcy mają jedno z najlepszych rozwiązań na świecie, zobowiązujące każdą kobietę do zasięgnięcia porady przed dokonaniem aborcji. Teraz ma zostać to zniesione i każda kobieta powinna mieć prawo do aborcji. Ukrywa się jednak, jak bardzo kobiety cierpią w wyniku aborcji” – stwierdził jezuita.

„Wybuchowa” ekspansja Kościoła katolickiego w Korei Południowej. O chrzest proszą nawet gwiazdy K-pop

Duchowny podkreślił, „że nie może być żadnego frywolnego układu chrześcijanina ze światem”. „Albo oświecone `tak` dla Jezusa Chrystusa, albo układ z duchem epoki” – zaznaczył.

Ks. von Gemmingen był szefem niemieckojęzycznego programu w Radiu Watykańskim od 1982 do 2009 roku. Jezuita regularnie wygłasza kazania w kościele w Monachium.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl