Rozważanie Ewangelii na poniedziałek, 13 maja

J 16,29-33 Uczniowie rzekli do Jezusa: «Oto teraz mówisz otwarcie i nie opowiadasz żadnej przypowieści. Teraz wiemy, że wszystko wiesz […]

J 16,29-33

Uczniowie rzekli do Jezusa: «Oto teraz mówisz otwarcie i nie opowiadasz żadnej przypowieści. Teraz wiemy, że wszystko wiesz i nie trzeba, aby Cię kto pytał. Dlatego wierzymy, że od Boga wyszedłeś». Odpowiedział im Jezus: «Teraz wierzycie? Oto nadchodzi godzina, a nawet już nadeszła, że się rozproszycie – każdy w swoją stronę, a Mnie zostawicie samego. Ale Ja nie jestem sam, bo Ojciec jest ze Mną. To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat».

Można poczuć się zbyt pewnie. Apostołowie występują z pozycji: „Już Cię rozgryźliśmy, Jezusie. Wszystko wiemy i już wierzymy”. Wydaje im się, że dobili do brzegu i mają wiarę oraz osobę Jezusa w małym palcu. Jezus ich konfrontuje z tym, co nastąpi – rozproszycie się, uciekniecie z Ogrójca. Szybko upadli ci, którzy w pysze myśleli, że już wszystko wiedzą i wszystkiemu podołają o własnych siłach. Wiara jest łaską, nie zapominaj o tym.

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl