14 maja| Wiadomości

Burmistrz Nowego Jorku: papież jest globalnym influencerem

Papież Franciszek jest globalnym influencerem i jednym z niewielu światowych przywódców, przewodzących w „mrocznych czasach”. Opinię taką wygłosił burmistrz Nowego Jorku Eric Adams.

Brał on udział w Światowym Spotkaniu na rzecz Ludzkiego Braterstwa, jakie odbyło się 10–11 maja w Watykanie.

„Oddzielamy Kościół od państwa , ale nie można oddzielić serca od wiary. Bóg powierzył mi tę pracę” – wyznał nowojorski burmistrz (od 2022 roku), który jest chrześcijaninem. Znany jest z tego, że w swoich przemówieniach używa języka religijnego. Niedawno określił siebie mianem „wojownika modlitwy”.

Amerykański Kościół wraca do tradycji katolickiej?

Wyliczając listę problemów stojących przed światem – w tym wojen na Ukrainie i w Gazie oraz kryzysu klimatycznego – Adams stwierdził, że jest w nich „jeden wspólny wątek: demoniczny duch ogarnął naszą planetę i ludzie cierpią”. „Czas się modlić. Czas wejść w głąb siebie. Czas zrozumieć, że stabilność gospodarcza nie sprawi nam radości” – zauważył Adams.

Jego zdaniem papież zdaje sobie z tego sprawę i zapraszając tak wielu przywódców do Rzymu na organizowaną przez Watykan konferencję nt. ludzkiego braterstwa, organizuje „zjazd rodzinny”. „Gromadzi rodzinę przy stole i mówi jej, że nie można pozwolić, aby migrant lub osoba ubiegająca się o azyl spała na twojej ulicy” – zauważył polityk, wskazując że trzeba ich postrzegać „jako swojego brata”. Podobnie nie można pozwalać dzieciom umierać w różnych częściach świata z powodu wojen, tylko trzeba w nich widzieć swoje dzieci, swoich siostrzeńców i siostrzenice.

Przystań pokoju w środku Manhattanu – otwarto kaplicę wieczystej adoracji

Adams szczególnie pochwalił wysiłki Franciszka w podnoszenie świadomości na temat zmian klimatycznych. Zauważył, że „przez wiele lat ignorowaliśmy zmiany klimatu”. A papież skłania miliony katolików na całym świecie, „którzy być może nawet nie podejmowali rozmów na temat zmian klimatycznych, do powiedzenia: «Jeśli Jego Świątobliwość o tym mówi, muszę to wziąć pod uwagę»” – stwierdził 63-letni amerykański polityk w rozmowie z „National Catholic Reporter”.

Według burmistrza Nowego Jorku papież Franciszek jest „właściwym przywódcą na obecny czas”.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl