12 czerwca| Wiadomości

Papież o sztucznej inteligencji na szczycie G7

Papież Franciszek poleci w piątek helikopterem na spotkanie grupy G7 w Apulii. Według Watykanu oczekuje się, że zwierzchnik Kościoła przybędzie na miejsce konferencji Borgo Egnazia około godz. 13:00. Papież ma wygłosić przemówienie na temat sztucznej inteligencji (AI).

Oczekuje się również dwustronnych spotkań z szefami państw i rządów, w tym spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Papież ma wrócić do Watykanu około godziny 20:30.

Stolica Apostolska nie jest członkiem państw G7. Jej udział w szczycie wynika z inicjatywy szefowej włoskiego rządu Giorgii Meloni. Obecnie przewodniczy ona grupie siedmiu wiodących demokratycznych krajów uprzemysłowionych. Papież będzie obecny w ramach sesji informacyjnej, w której mogą uczestniczyć również państwa spoza G7.

ChatGPT napisał biskupowi kazanie na Festiwal Życia. Ksiądz (prawdziwy) komentuje

Meloni niespodziewanie ogłosiła pod koniec kwietnia, że Franciszek będzie pierwszym papieżem, który weźmie udział w spotkaniu G7. Powiedziała wówczas, że chce, aby propozycje Watykanu dotyczące „etyki algorytmów” zostały omówione podczas szczytu. Jest przekonana, że obecność papieża może wnieść decydujący wkład w znalezienie etycznych i kulturowych ram dla wykorzystania sztucznej inteligencji.

Nowa technologia rodzi szereg pytań moralnych i etycznych w różnych obszarach. Papież i Watykan od lat zwracają na to uwagę. Franciszek zaproponował już międzynarodowy traktat regulujący rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji.

To już się dzieje. Sztuczna inteligencja poprowadziła nabożeństwo

W 2020 r. Papieska Akademia Życia opublikowała „Rzymskie wezwanie do etyki AI”, dokument dotyczący przestrzegania zasad etycznych w korzystaniu z AI. Sygnatariusze zobowiązują się do przestrzegania zasad takich jak przejrzystość, integracja, odpowiedzialność, bezstronność i ochrona danych.

Szczyt G7 odbędzie się w dniach 13-15 czerwca w Borgo Egnazia w Apulii. Grupa, która powstała w 1975 roku, składa się z Niemiec, Francji, Włoch, Japonii, Kanady, Wielkiej Brytanii i USA.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl