16 czerwca| Wiadomości

Wioska Nadziei jak Taizé… tyle że na Azorach

Na należącym do Portugalii atlantyckim archipelagu Azorów powstanie podczas tegorocznych wakacji obóz letni dla młodzieży, w którym rytm dnia będzie zbliżony do aktywności ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, we wschodniej Francji.

Jak podały władze azorskiej diecezji Angra, projekt „młodzieżowej wioski” został już omówiony podczas ostatniej diecezjalnej rady duszpasterskiej. Ma być rozwijany w sąsiedztwie sanktuarium Świętego Pana Chrystusa w Caldeirze, na wyspie São Jorge. Rozwijana inicjatywa ma nosić nazwę Wioski Nadziei i służyć przygotowaniu azorskiej młodzieży do Roku Świętego, który przypada w 2025 r.

Zgodnie z projektem inicjatywy portugalska młodzież z portugalskiego archipelagu będzie co tydzień odbywać rekolekcje. W ich trakcie, podobnie jak w Taizé, będzie ona brać udział w trzykrotnie prowadzonych w ciągu dniach modlitwach ze śpiewami, dzieleniu się świadectwem swojej wiary i rozmowami o świadczeniu o Chrystusie we współczesnym świecie, a także na studiowaniu fragmentów Pisma Świętego.

Pokolenie Z za największą wartość uważa rodzinę i przyjaciół. Intrygujące wnioski raportu o młodzieży

Ekumeniczna Wspólnota z Taizé powstała we wsi o tej samej nazwie w 1940 r. z inicjatywy protestanckiego pastora ze Szwajcarii Rogera Schütza-Marsauche. Poza mieszkającymi tam ponad 100 braćmi w przyjmowaniu grup młodzieży pomagają młodzi wolontariusze. Podczas trwających przez tydzień spotkań osoby odwiedzające francuską wieś mogą wziąć udział we wspólnotowej modlitwie, spotkaniach dyskusyjnych w małych grupach, a także w warsztatach poświęconych kwestiom religijnym, kulturalnym i społecznym.

Od 1978 r. na przełomie grudnia i stycznia bracia z Taizé organizują w różnych miastach Europy spotkania młodych ludzi z całego kontynentu w ramach tzw. Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl