W poznańskiej parafii ruszyła NanoKaplica. W środku ekspres do kawy i… ChatGPT
NanoKaplica to odpowiedź na potrzeby parafian, którzy chcą modlić się o różnych porach dnia i nocy.
W poznańskiej parafii pw. Imienia Jezus, tzw. Łacinie, proboszcz ks. Radek Rakowski wprowadził innowacyjny projekt – NanoKaplicę, która jest dostępna przez 24 godziny na dobę. Dzięki aplikacji Fibaro wierni mogą otwierać kaplicę za pomocą przycisku „otwórz drzwi” po weryfikacji tożsamości.
NanoKaplica to odpowiedź na potrzeby parafian, którzy chcą modlić się o różnych porach dnia i nocy, zarówno rano przed pracą, jak i późnym wieczorem. W kaplicy pomocna jest sztuczna inteligencja – ChatGPT, który asystuje w poruszaniu się po kaplicy, czyta fragmenty Ewangelii i modlitwy osobom starszym i niewidomym oraz odpowiada na pytania z zakresu wiary i teologii.
ChatGPT napisał biskupowi kazanie na Festiwal Życia. Ksiądz (prawdziwy) komentuje
Ks. Rakowski podkreśla, że kaplica to nie tylko miejsce wyciszenia i modlitwy, ale również spotkań wiernych. ChatGPT pomaga również w obsłudze ekspresu do kawy, co sprzyja tworzeniu wspólnoty, szczególnie wśród młodzieży osiedla.
Projekt realizowany we współpracy z firmą Fibaro, znaną z systemów do obsługi inteligentnych domów, ma na celu lepsze wykorzystanie kaplicy jako miejsca spotkań i budowania społeczności.
Pokolenie Alfa postrzega generatywną AI jak autorytet i wyrocznię
Ks. Rakowski wierzy, że nowatorska inicjatywa otworzy drzwi tysięcy innych kościołów oraz domów parafialnych. Technologiczne nowinki w parafii Łacina to krok ku przyszłości i dowód na to, że Kościół może iść z duchem czasu, nie tracąc przy tym tego, co w nim najcenniejsze.
