21 listopada| Wiadomości

Ten kościół został okrzyknięty najlepszym budynkiem na świecie! Nie zgadniesz, gdzie się znajduje

Światowy Festiwal Architektury WAF, czyli architektoniczny odpowiednik Oscarów, znów rozdał swoje statuetki. Tegoroczna gala odbyła się 12–14 listopada w Miami, a tytuł Światowego Budynku Roku 2025 powędrował nie do drapacza chmur, futurystycznego muzeum czy luksusowego hotelu, ale… do kościoła na Teneryfie.

I to wcale nie w reprezentacyjnym centrum, tylko na spokojnych przedmieściach La Laguny – Las Chumberas.

Kościół Odkupiciela, zaprojektowany przez pracownię Fernando Menis Architect, zachwycił jury swoją oszczędną formą, która wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z nudą. Betonowa bryła została podzielona na cztery nieregularne segmenty, tworząc coś pomiędzy rzeźbą a sanktuarium. Inspiracja? Surowy, wulkaniczny krajobraz Teneryfy — co widać w każdym pęknięciu, uskoku i cieniu.

Najbardziej spektakularny element ukryto jednak w środku. Wąskie szczeliny w ścianach filtrują światło jak w naturalnej jaskini, a główne oświetlenie wpada przez otwór w kształcie krzyża. Dzięki temu wnętrze przez cały dzień zmienia się niczym żywy obraz, zależnie od kąta słońca. Minimalizm, który faktycznie działa.

Historia budowy jest równie filmowa jak sam projekt – kościół powstawał niemal dwadzieścia lat. Prace były wielokrotnie przerywane, bo inwestycja opierała się głównie na darowiznach parafian. Mimo to projekt doprowadzono do końca, a dziś Teneryfa może pochwalić się budynkiem, który pokonał konkurencję z całego świata.

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl

WYDARZENIA Czytaj więcej
NAJNOWSZE WPISY: