22 stycznia| Wiadomości

Dziś nominacje do Oskarów

Entuzjaści polskiego kina mocno dziś zaciskają kciuki! W Los Angeles ogłoszone zostaną nominacje do Oskarów, a wśród kandydatów jest zeszłoroczny […]

Entuzjaści polskiego kina mocno dziś zaciskają kciuki! W Los Angeles ogłoszone zostaną nominacje do Oskarów, a wśród kandydatów jest zeszłoroczny film „Zimna Wojna”.

Nadzieje Polaków są wielkie, zwłaszcza, że obraz Pawła Pawlikowskiego ma szanse na kilka nominacji. W większości oscarowych prognoz „Zimna Wojna” wymieniana jest wśród najpoważniejszych kandydatów do nominacji w dwóch kategoriach: za zdjęcia dla Łukasza Żala oraz za najlepszy film nieanglojęzyczny. Niektórzy krytycy idą nawet dalej, umieszczając polski film wśród kandydatów do nominacji w głównej kategorii – najlepszy film, a Pawła Pawlikowskiego wśród kandydatów do nominacji za reżyserię.

Wśród filmów, które prawdopodobnie otrzymają najwięcej nominacji są „Narodziny Gwiazdy”, „The Favourite” i „Bohemian Rhapsody”. Na dużą liczbę nominacji może także liczyć meksykański film „Roma”. Ten czarno-biały obraz w reżyserii Alfonso Cuarona będzie też prawdopodobnie głównym rywalem „Zimnej Wojny” w kategorii filmu zagranicznego.