23 stycznia| Wiadomości

Bazylika w Aparecida otrzyma największą na świecie „Biblię Open-Air”

Już niebawem na zewnętrznych fasadach bazyliki w Aparecida na południu Brazylii będzie można podziwiać największą na świecie „Biblię Open-Air”. Administracja […]

Już niebawem na zewnętrznych fasadach bazyliki w Aparecida na południu Brazylii będzie można podziwiać największą na świecie „Biblię Open-Air”. Administracja bazyliki poinformowała 19 stycznia, że od lipca na ścianach drugiej co do wielkości świątyni na świecie zostaną umieszczone cztery charakterystyczne sceny z Biblii.

Według dostępnych informacji, zachodnie skrzydło bazyliki ozdobi scena z Dziejów Stworzenia, skrzydło wschodnie – Sąd Ostateczny. Na ścianie wschodniej będą przedstawione Dzieje stworzenia, a na ścianach północnych – wyjście Żydów z Egiptu. Tym obrazem pragnie rozpocząć swoje nowe dzieło Marko Ivan Rupnik. Pochodzący ze Słowenii 64-letni ksiądz i artysta jest autorem m.in. mozaik w Watykanie oraz w portugalskim sanktuarium maryjnym w Fatimie.

Ściany zewnętrzne bazyliki mają 173 metry długości, 168 metry szerokości i 40 metrów wysokości, tak więc projekt Rupnika będzie ogromny. Kopuła wznosi się na wysokość 70 m.

Aparecida jest jednym z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych świata. W bazylice czczona jest figura wyłowionej z rzeki w 1717 roku Czarnej Madonny. Trzej rybacy wyłowili w rzece Paraíba do Sul figurkę z terakoty, ale bez głowy. Gdy zarzucili sieć kilka metrów dalej, wyłowili również główkę niewielkiej, 39-centymetrowej figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, z księżycem pod stopami i z gwiazdą nad głową. Rybacy owinęli statuę w chustkę i jeszcze raz zarzucili sieć – tym razem wypełniła się ona rybami. Odczytali w tym wydarzeniu znak specjalnej opieki Matki Bożej. Z czasem Figurkę nazwano „Aparecida”, czyli ta, która się ukazała.

W pobliżu miejsca, w którym wyłowiono figurkę, wznosi się dziś gigantycznych rozmiarów bazylika, która może pomieścić 40 tys. pielgrzymów. Każdego roku do Pani z Aparecidy przybywa ok. 11 mln pielgrzymów. W 2017 – jubileuszowym roku 300-lecia znalezienia figurki Matki Bożej – sanktuarium odwiedziło 13 mln pielgrzymów.

Matka Boża z Aparecidy jest patronką Brazylii. Dzień 12 października, liturgiczne święto Pani z Aparecidy, Patronki i Królowej Brazylii jest obchodzone od 1980 r., również jako dzień wolny od pracy w całym kraju.

źródło: ekai.pl
fot: flickr.com