23 stycznia| Wiadomości

Msza otwarcia 34. Światowych Dni Młodzieży

W Panamie Mszą świętą rozpoczęły się 34. Światowe Dni Młodzieży. Nabożeństwu na Costa Cintera – bulwarze nad brzegiem Oceanu Spokojnego […]

W Panamie Mszą świętą rozpoczęły się 34. Światowe Dni Młodzieży. Nabożeństwu na Costa Cintera – bulwarze nad brzegiem Oceanu Spokojnego – przewodniczył arcybiskup Panamy Jose Domingo Ulloa Mendieta. Na liturgię przybył także prezydent Panamy Juan Carlos Varela i jego małżonka Lorena Castillo de Varela. Papież Franciszek przyleci na ŚDM jeszcze dziś.

W homilii arcybiskup Mendieta mówił, że Panama z wielką radością oraz z otwartymi ramionami i sercem przyjmuje wszystkich pielgrzymów przybyłych do tego małego kraju, aby spotkać się z Jezusem Chrystusem – Drogą, Prawdą i Życiem.

Metropolita Panamy podziękował papieżowi Franciszkowi za zwołanie spotkania dla młodzieży z – jak to określił – „peryferii egzystencjalnych i geograficznych”. Wyraził nadzieję, że będą one „balsamem na trudne sytuacje, w jakich wielu z nich żyje bez nadziei”, szczególnie dla młodzieży tubylczej i pochodzenia afrykańskiego, dla młodych migrantów, zostawionych samym sobie w krajach pochodzenia i tym samym zagrożonych wejściem w konflikt z prawem poprzez na przykład handel narkotykami, handel ludźmi i przemoc.

„Wiosna młodzieży”

Podkreślił, że Kościół czeka na „wiosnę młodzieży”. – Ufamy wam, wiele się po was spodziewamy, bo jesteśmy w pełni przekonani, że dokonywanie zmian i przekształceń, jakich wymaga ludzkość i Kościół leży w waszych rękach, w waszych możliwościach, w waszej wizji lepszego świata – wołał metropolita Panamy.

Hierarcha zapewnił, że dzięki pielgrzymom z tylu krajów Panama stała się „stolicą młodzieży świata”. Uczestników wydarzenia zachęcił, by wraz z rówieśnikami, mocą Ducha Świętego, zaangażowali się w dokonanie „rewolucji miłości”, która – jak zaznaczył – „nie jest łatwa, ale możliwa, jeśli złożymy ufność w Bogu”.

Dodał, że świętość nie jest mitem, lecz namacalną rzeczywistością. Dowodem na to są święci patronowie panamskich ŚDM: Marcin de Porres, Róża z Limy, Jan Diego, Józef Sanchez del Rao, Jan Bosko, s. Maria Romero Meneses, Oskar Romero oraz Jan Paweł II. – Wszyscy oni pokazują, że możliwe jest życie w świętości we wszystkich kulturach i narodach, bez względu na płeć i wiek. Wielkoduszne oddanie swego życia dla Boga i dla bliźnich doprowadziło ich do świętości – wskazał abp Ulloa.

Po raz pierwszy w historii Światowe Dni Młodzieży odbywają się w kraju Ameryki Środkowej. Ich hasłem jest cytat z Ewangelii świętego Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”.

źródło: TVP Info
fot: flickr.com