24 stycznia| Wiadomości

Działajmy razem na rzecz bezpiecznego Internetu

Ministerstwo Cyfryzacji na swoim portalu internetowym przypomniało, że już 5 lutego obchodzić będziemy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Dzień ten, który obchodzony […]

Ministerstwo Cyfryzacji na swoim portalu internetowym przypomniało, że już 5 lutego obchodzić będziemy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Dzień ten, który obchodzony jest na całym świecie to świetna okazja, by dowiedzieć się lub przypomnieć sobie jak rozsądnie korzystać z sieci.

Hasłem tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu jest  – „Działajmy razem”, które jest apelem skierowanym zarówno do rodziców i nauczycieli, jak i wszystkich dostawców treści i usług internetowych. To próba zwrócenia uwagi na potrzebę współpracy i zaangażowania wielu osób, z różnych środowisk w działania podnoszące bezpieczeństwo online.

Jak co roku, organizatorzy DBI, zachęcają lokalne ośrodki edukacyjne i kulturalne – szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe, ale także firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia poprzez organizację lokalnych inicjatyw, które dotyczą bezpieczeństwa młodych internautów. Mogą to być zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, czy konkursy. Inicjatywy można zgłaszać do końca lutego za pomocą elektronicznego formularza na stronie www.dbi.pl. Do dzisiaj zgłoszono już ponad 2 tysiące wydarzeń, Ministerstwo Cyfryzacji wciąż zachęca do zgłaszania kolejnych inicjatyw.

Jednym głosem
– Cyfrowe bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą. Ważne, aby wszyscy dorośli internauci mówili jednym głosem w kontekście zagrożeń w sieci i własnym zachowaniem dawali dzieciom dobry przykład. Chodzi o życzliwe wspieranie młodych ludzi na każdym etapie ich cyfrowej edukacji – mówi ekspertka NASK Anna Rywczyńska, koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

Przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom, takim jak hejt, cyberprzemoc, uzależnienia, czy szkodliwe treści w sieci, wymaga zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów, jak i uważnego kontaktu rodziców, nauczycieli i innych bliskich z dzieckiem.

W najnowszej edycji – cyklicznie prowadzonych przez NASK – badań polskich nastolatków, 32,5 proc. z tych, którzy doświadczyli przemocy w Internecie, zadeklarowało, że nie zawiadomiło o tym fakcie nikogo. To najczęściej wybierana odpowiedź. Do rodziców/ krewnych zwróciło się 21,9 proc. Nieco więcej szukało pomocy u przyjaciół i znajomych (24,3 proc.). Do nauczycieli zwróciło się zaledwie 8,2 proc. ofiar cyberprzemocy.