25 stycznia| Wiadomości

Wyjątkowy prezent dla Gwardii Szwajcarskiej

Gwardia Szwajcarska jest najstarszą stałą armią na świecie. Z okazji 513. rocznicy powstania, watykańscy gwardziści dostaną szczególny prezent. Papieska Gwardia […]

Gwardia Szwajcarska jest najstarszą stałą armią na świecie. Z okazji 513. rocznicy powstania, watykańscy gwardziści dostaną szczególny prezent.

Papieska Gwardia Szwajcarska służyła papieżowi od czasu, gdy pierwsi żołnierze weszli do Rzymu 22 stycznia 1506 roku. Jej przedstawiciele są charakterystyczni ze względu na ich tradycyjny, renesansowy wygląd – kolorowe mundury, halabardy i zdobione hełmy zwane morionami.

Do tej pory każdy z żołnierzy nosił ręcznej roboty ciężkie metalowe moriony, które wyrabiane były w Austrii. Jednak z okazji 513. rocznicy powstania Gwardii, 110 szwajcarskich gwardzistów dostało nowe, lekkie moriony stworzone za pomocą drukarki 3D!

I choć wykonane z termoplastu ASA, odporne na wszelkie warunki pogodowe hełmy dalekie są od tradycyjnej technologii, historyczny charakter morionom zapewnią strusie pióra. Oryginalne, nie drukowane…