26 stycznia| Wiadomości

Tatarzy – polscy muzułmanie

Kiedy mówimy o Islamie, najczęściej przed oczami mamy obrazki z Bliskiego Wschodu i utożsamiamy tą religię z kulturą arabską. I […]

Kiedy mówimy o Islamie, najczęściej przed oczami mamy obrazki z Bliskiego Wschodu i utożsamiamy tą religię z kulturą arabską. I choć właśnie te tereny stały się kolebką tej religii, zapominamy, że, podobnie jak na całym świecie, również i w Polsce od wieków żyje lud muzułmański, którego doskonale znamy z kart historii. Mowa oczywiście o Tatarach. Przenieśmy się na Podlasie i zobaczmy, jak wygląda dziś życie Tatarów w Polsce.

W 2015 roku Pracownia Dokumentacji Wyznań Religijnych w Polsce Współczesnej przedstawiła film dokumentujący historię, religijność i współczesność Tatarów żyjących na Podlasiu. Materiał został zebrany i opracowany przez studentów Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas warsztatów z zakresu dokumentacji audiowizualnej dla potrzeb religioznawczych badań terenowych, pod czujnym okiem i przewodnictwem dr Sławomira Cebuli i dr Piotra Czarneckiego.

fot. Tasteaway.pl