28 stycznia| Wiadomości

Śląska Panama

W ten weekend śląska młodzież połączyła się z Panamą nie tylko za pośrednictwem łącz satelitarnych. W Hali Widowiskowo-Sportowej w Jastrzębiu […]

W ten weekend śląska młodzież połączyła się z Panamą nie tylko za pośrednictwem łącz satelitarnych.

W Hali Widowiskowo-Sportowej w Jastrzębiu Zdroju Fundacja Młodzi dla Młodych zorganizowała ogromne wydarzenie pod hasłem „Panama na Śląsku”. Ponad 2500 młodych uczestników modliło się, wielbiło, tańczyło i cieszyło się jednością Kościoła.

W trakcie wydarzenia młodzi uczestniczyli w Eucharystii pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity katowickiego – Wiktora Skworca. Na uczestników spotkania czekała też wydzielona przestrzeń, w której każdy chętny mógł skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. W jednym z konfesjonałów posługiwał bp Grzegorz Olszowski, pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej.

Nie obyło się również bez dużej dawki dobrej muzyki. Młodzież mogła pobawić się przy koncercie zespołu niemaGotu, wysłuchać rapowanej konferencji ks. Jakuba Bartczaka i wziąć udział w uwielbieniu prowadzonym przez zespół ON1 (Mateo, Owca, Gabi Gąsior, Tu Band).

Panama na Śląsku, to Światowe Dni Młodzieży w archidiecezji katowickiej – powiedział na temat spotkania w Jastrzębiu ks. Wojciech Iwanecki, duszpasterz młodzieży archidiecezji katowickiej i jeden z organizatorów Festiwalu Życia w Kokotku. – Nie wszyscy mogą tam pojechać, to daleko… ale każdy chce być z papieżem, zjednoczyć się wokół niego i wokół Chrystusa, którego papież nam pokazuje (…). Myślę, że młodzież potrzebuje takich spotkań, jak to dzisiejsze. Chcą poczuć tę jedność, tę siłę, tę radość ze wspólnoty – dodaje.

W tym samym czasie w Gliwicach odbył się „Śląski Bal Panamski”. Znany doskonale z Festiwalu Życia ks. Marcin Paś oraz wspólnota Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodych – „Halo młodzi!” zebrali ponad pół tysiąca młodych ludzi z całego Śląska. Punktem zbiórki była katedra gliwicka, gdzie młodzież rozpoczęła spotkanie na wspólnej Eucharystii. Po Mszy korowodem ulicami miasta młodzi przeszli do Areny Gliwice, gdzie rozpoczął się wielki bal.

Gliwicki bal jest kontynuacją już wcześniej organizowanych i cieszących się sporą popularnością Studniówek ŚDM – Studniówka przed ŚDM i Studniówka po ŚDM. W wydarzeniu wzięło udział pół tysiąca młodych ludzi ze Śląska i nie tylko.

fot. ks. S. Krzeczmański/Archidiecezja katowicka; Dziennik Zachodni