29 stycznia| Wiadomości

Akademia Przyszłości poszukuje wolontariuszy

Trwa rekrutacja wolontariuszy do 16. edycji Akademii Przyszłości, programu, który pomaga dzieciom w budowaniu pewności siebie, wspiera uczniów, którzy nie […]

Trwa rekrutacja wolontariuszy do 16. edycji Akademii Przyszłości, programu, który pomaga dzieciom w budowaniu pewności siebie, wspiera uczniów, którzy nie radzą sobie w nauce, jak i tych, którzy mają problemy w kontaktach z rówieśnikami i w integracji społecznej. W tym roku bierze w nim udział ponad 2 tys. dzieci.

Akademia Przyszłości to ogólnopolski program organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. W tym roku szkolnym odbywa się po raz szesnasty. Każde dziecko otrzymuje w nim swojego osobistego tutora – wolontariusza, z którym spotyka się na indywidualnych zajęciach raz w tygodniu. Zadaniem tutora jest zbudowanie z dzieckiem relacji opartej na zaufaniu i stworzenie mu warunków do tego, by zmieniło swoje nastawienie do świata.

Ponadto dzieci objęte programem akademii biorą udział w specjalnie dla nich organizowanych wydarzeniach, takich jak uroczysta inauguracja i zakończenie roku na uczelni czy tzw. fotel prezesa. Uczestniczą też we wspólnych wyjściach na wydarzenia kulturalne i w spotkaniach z ciekawymi ludźmi.

– Program pomaga rozwijać potencjał dzieciom, które mają wielkie plany i wspaniałą wyobraźnię, ale brak im pewności siebie – podkreśla Maria Szajny ze Stowarzyszenia Wiosna. – Celem programu jest zmiana ich historii: budowanie w dzieciach poczucia własnej wartości oraz rozwijanie ich sprawczości i pewności siebie tak, by były w stanie samodzielnie radzić sobie w dorosłym życiu – dodaje.

By zostać “SuperW”, czyli wolontariuszem akademii, należy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Kolejnym krokiem jest rozmowa i jednodniowe szkolenie.

Organizatorzy podkreślają, że wolontariat to „szansa na wszechstronny rozwój i zdobycie nowych kompetencji – w tym biznesowych. Aż 79 proc. młodych ludzi uważa, że udział w projekcie to najważniejsze wydarzenie w ich życiu”.

Wolontariusze są szczególnie potrzebni w Krakowie, Białymstoku, Warszawie, Poznaniu, na Podkarpaciu i Śląsku.

 

źródło:ekai.pl