2 lutego| Wiadomości

Franciszek: „Młodzi są zaczynem pokoju na świecie!”

Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie, papież Franciszek podsumował swój pobyt w Panamie podczas obchodów Światowych Dni Młodzieży. W pierwszych […]

Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie, papież Franciszek podsumował swój pobyt w Panamie podczas obchodów Światowych Dni Młodzieży.

W pierwszych słowach papież podziękował władzom państwowym i kościelnym oraz wszystkim wolontariuszom za ciepłe i rodzinne przyjęcie. Papież zwrócił także uwagę na ilość dzieci, które tam widział. Przyznał, że w dobie „zimy demograficznej” w Europie, ten widok dodawał mu otuchy.

Obchody centralne Światowych Dni Młodzieży poprzedzone było spotkaniem młodych należących do ludów rdzennych i afro-amerykańskich. Franciszka bardzo to ucieszyło: „Bardzo piękny gest. […] Otworzyli oni bramę dla Dni Światowych. I była to ważna inicjatywa, która pokazała jeszcze lepiej wieloaspektowe oblicze Kościoła w Ameryce Łacińskiej. Ameryka Łacińska jest mieszanką ludów i narodów.”

Papież Franciszek porównał zebraną podczas ŚDM młodzież z całego świata do wielkiej, radosnej, ale i bardzo ważnej symfonii twarzy i języków:

„Postrzeganie, jak wszystkie flagi paradują razem, tańcząc w rękach radosnej młodzieży z powodu spotkania, to znak proroczy, znak, który sprzeciwia się dzisiejszej smutnej skłonności do konfliktowych nacjonalizmów, które wznoszą mury i zamykają się na powszechność, na spotkanie między narodami. Jest znakiem, że młodzi chrześcijanie są zaczynem pokoju w świecie.”