5 lutego| Wiadomości

Dzień bezpiecznego Internetu

Dziś po raz 15. w Polsce obchodzony jest Dzień bezpiecznego Internetu. Czy znasz zasady bezpiecznego korzystania z sieci? Wielu ekspertów […]

Dziś po raz 15. w Polsce obchodzony jest Dzień bezpiecznego Internetu. Czy znasz zasady bezpiecznego korzystania z sieci?

Wielu ekspertów przekonuje, że nawet jeżeli czujemy się bezpiecznie w Internecie – wcale nie powinniśmy. Nie jest łatwo ustrzec się by niepowołane osoby miały dostęp do istotnych informacji o nas, gdyż podczas surfowania po sieci mimowolnie pozostawiamy po sobie ślady.

Musimy mieć świadomość, że już od dawna zagrożenie ze strony Internetu nie polega tylko na zainfekowaniu komputera wirusami, które zniszczą nasze pliki. Znacznie cenniejsze dla włamujących się na nasze komputery jest to, żebyśmy mieli wrażenie, że jesteśmy bezpieczni, podczas gdy oni pozyskują informacje o nas.

Używając wszelakich narzędzi internetowych często nieświadomie godzimy się na wykorzystywanie naszych danych w różnych celach. Ich krążenie po Internecie zaowocuje nie tylko w rozsyłany spam. Informacje o nas dla ogromnej liczby firm stają się towarem — są sprzedawane reklamodawcom. Tym sposobem to, co przeglądamy w Internecie staje się zaledwie tym, co dany dostawca chce nam pokazać. Wystarczy najprostszy przykład. Google wykorzystuje zbierane informacje, aby dostosowywać wyniki wyszukiwania do użytkownika. Czyni to, m.in. skanując treść e-maili czy zapisując wyszukiwane przez Ciebie frazy.

Czy możemy być w pełni bezpieczni? Raczej nie, ale by bezpieczniej korzystać z Internetu, powinniśmy przynajmniej wykorzystywać następujące metody:

  1. Bądź anonimowy. Jeśli nie musisz podawać swoich danych prywatnych — nie rób tego. Im mniej informacji o tobie jest w sieci, tym jesteś bezpieczniejszy.
  2. Ustaw „silne” hasła. Ważne, aby twoje hasła były jak najdłuższe. Miej wiele haseł i czasem je zmieniaj.
  3. Sprawdzaj, czy łączysz się bezpiecznie (przez połączenie https://). Bezpieczne połączenia oznacza się za pomocą zielonego zaznaczenia lub kłódeczki koło paska adresu. Czasem występuje problem z bezpieczeństwem połączenia i pojawiają się ostrzeżenia o błędach certyfikatu. Nie ignoruj ich, zwłaszcza jeśli witryna nie jest godna zaufania lub wcześniej nie pojawiał się na niej błąd.
  4. Zainstaluj program: Adblock, NoScript, Flashblock, Cookie Monster. Te programy blokują niepożądane elementy stron. Np. Adblock nie tylko usunie reklamy, lecz także ograniczy przepływ informacji o historii przeglądania.
  5. Stosuj tryb prywatny w przeglądarkach. Jest przydatny, jeśli korzystasz z komputera dostępnego dla innych osób. Po zakończeniu sesji kasowana jest cała jej historia oraz ciasteczka.
  6. Wyloguj się po pracy. Nie można o tym zapomnieć!

 

WYDARZENIA Czytaj więcej
NAJNOWSZE WPISY: