8 lutego| Wiadomości

Czy wojna w Syrii ma się ku końcowi?

Wydaje się że nareszcie całkowite pokonanie ISIS w Syrii jest bliskie, gdyż bojownicy Państwa Islamskiego uciekają ze swojej ostatniej enklawy […]

Wydaje się że nareszcie całkowite pokonanie ISIS w Syrii jest bliskie, gdyż bojownicy Państwa Islamskiego uciekają ze swojej ostatniej enklawy w tym kraju. Jak podają media, członkowie tzw. Państwa Islamskiego oraz ich rodziny uciekają z ostatnich skrawków kontrolowanych przez siebie terenów. Część z nich usiłuje wydostać się z terenów, gdzie brakuje jedzenia i wody, inni są poważnie ranni, prawdopodobnie po wcześniejszych bombardowaniach.

Choć siły ISIS są wypierane, wciąż jeszcze toczą się negocjacje w sprawie uwolnienia przetrzymywanych zakładników, wśród których mogą znajdować się wciąż zachodni przedstawiciele pomocy społecznej, mediów, a także i duchowni.

Tak zwane Państwo Islamskie, czyli grupa radykalnych islamistów, w połowie 2014 roku przejęła kontrolę nad częścią terenów w Iraku i w Syrii. Fanatycy porywali i mordowali ludność cywilną, sprzedawali kobiety na targach niewolników, przetrzymywali dziennikarzy i pracowników organizacji pomocowych, a także zniszczyli ogromną ilość pomników dziedzictwa kulturowego.

Dziś, po kilku latach zaciętych walk, kurdyjskim i irakijskim żołnierzom z pomocą międzynarodowej koalicji udało się niemal całkowicie wypchnąć bojowników z obu krajów. Straty są jednak niewyobrażalne, a zabliźnienie się tego regionu potrwa jeszcze długo.