11 lutego| Wiadomości

Światowy Dzień Chorego

Dziś w Kościele katolickim obchodzimy XXVII Światowy Dzień Chorego. Tegoroczna edycja obchodzona jest pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii św. Mateusza […]

Dziś w Kościele katolickim obchodzimy XXVII Światowy Dzień Chorego. Tegoroczna edycja obchodzona jest pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii św. Mateusza – „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”.

Tego dnia w szpitalach odprawiane są Msze św. za wszystkich chorych. Dyrektorzy polskich szpitali zgodnie potwierdzają, że dziś potrzeba jest w nich wolontariuszy, którzy swoją dobrocią przynoszą piękne owoce. Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia ksiądz Arkadiusz Zawistowski podkreślał niedawno, że dla chorych ważne są wyrazy empatii ze strony pracowników medycznych. „To jest najlepsza terapia dla chorego. Oprócz terapii farmakologicznej, diagnostyki i procedur medycznych, nie możemy zapomnieć o tym wymiarze humanistycznym, ewangelicznym”.

W swoim orędziu na ten dzień papież Franciszek wezwał wszystkich do promowania kultury bezinteresowności, a także dziękował wszystkim stowarzyszeniom wolontariackim działającym na rzecz pacjentów.

Światowy Dzień Chorego w 1992 roku ustanowił Jan Paweł II. Od tego czasu obchodzony jest w całym Kościele 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Tegoroczne centralne obchody Światowego Dnia Chorego obchodzone będą w Kalkucie, gdzie posługiwała Matka Teresa.