14 lutego| OCM NINIWA

2 lata temu oblaci kupili ośrodek dla młodzieży! Jak wygląda dzisiaj?

Mamy różne zamiary i plany, ale widzimy, że Bóg chce nam dać znacznie więcej. Tak mówiliśmy dokładnie dwa lata temu […]

Mamy różne zamiary i plany, ale widzimy, że Bóg chce nam dać znacznie więcej. Tak mówiliśmy dokładnie dwa lata temu 14 lutego 2017, kiedy podpisywaliśmy akt zakupu nowego ośrodka, dzisiejszego Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA. Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że właśnie to dzieje się teraz w Kokotku – Bóg daje nam znacznie więcej niż prosimy, czy jesteśmy w stanie wymyślić.

Dwa lata temu, oprócz podupadającego ośrodka, mieliśmy wiele pytań dotyczących różnych dziedzin – zarówno duszpasterskiej i materialnej. Jak wyremontować, a potem utrzymać i wykorzystać tak duży ośrodek? Zapadały pierwsze decyzje. Ze środków, które właśnie wy, ludzie dobrej woli, przekazaliście na rzecz naszej akcji NINIWA Bud wyremontowaliśmy kuchnię i salę bankietową. W międzyczasie otrzymaliśmy praktycznie nowy przemysłowy sprzęt do kuchni. Ośrodka zaczęliśmy używać już w maju. Na rekolekcje zaczęły przyjeżdżać pierwsze grupy. W końcu oprócz prac organizacyjno-gospodarczych, zaczęliśmy w nowym miejscu pracować duszpastersko.

W wakacje ośrodek funkcjonował w dzień i noc. Coraz więcej ludzi w Kokotku spędzało czas modlitwy i rozwoju. Miejsce zaczęło nabierać ducha. Problemów jednak nie brakowało. Przyjeżdżające grupy potrzebowały więcej przestrzeni, do modlitwy, konferencji i spotkań. Również im bliżej zimy, tym bardziej we znaki dawała nam się stara, węglowa kotłownia oddalona o 200 m od głównego budynku. Pan Bóg jednak działa. Dzięki wsparciu oblatów ze Skandynawii i wielu ludzi dobrej woli stale wspierających akcję NINIWA Bud udało się zainstalować ogrzewanie gazowe. Rozpoczął się również remont sali konferencyjnej.

W tym czasie, na przełomie lat 2017 i 2018, nie zabrakło również dalszych odważnych decyzji. Ojciec Prowincjał wraz z radą wydali zgodę na przeniesienie do Kokotka Festiwalu Życia. Od tego momentu w jego organizację włączyło się dodatkowo 5 okolicznych diecezji, a festiwal zaczął nabierać coraz większego rozmachu. Na początku lipca Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku miało zostać gospodarzem aż dwóch dużych wydarzeń, ponieważ zbliżała się również 10 rocznica rozpoczęcia działalności oblatów w Kokotku.

Oprócz trwającego remontu sali konferencyjnej, w przygotowaniu całego terenu ośrodka i miejsc strategicznych dla festiwalu wzięło udział kilkudziesięciu wolontariuszy. Większość czasu pod kreską, jednak dzięki wsparciu ludzi i Bożej opatrzności, udało się na czas dokończyć remont sali konferencyjnej i uporządkować cały teren wokół ośrodka. Ile daje nam Pan Bóg? Dokładnie tyle ile potrzeba!

Na początku lipca, podczas Festiwalu Życia i 10-lecia oblatów w Kokotku, Oblackie Centrum Młodzieży przez tydzień gościło w sumie około 3000 osób, a w tym między innymi Superiora Genrelanego oblatów – o. Louisa Lougena OMI, a także bpa Marka Solarczyka – odpowiedzialnego w Episkopacie Polski za duszpasterstwo młodzieży. Sam Festiwal Życia odniósł wieki sukces. Już przygotowywana jest kolejna odsłona.

Przez dwa lata skala działania Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA bardzo się zwiększyła. Już teraz czynnie przygotowujemy się do kolejnych remontów. W tym roku rozpoczęliśmy remont sali gimnastycznej OCM. Mimo, że z perspektywy dwóch lat widać jak dużo już się udało zrobić, dużo jeszcze przed nami! Nieustannie wymaga to wiary i modlitwy, a także środków materialnych.

Prosimy o modlitwę za dzieło duszpasterstwa młodzieży w Kokotku. Będziemy również wdzięczni za każdą ofiarę. Dodatkowo można aktualnie wesprzeć nas, przekazując 1% na Stowarzyszenie młodzieżowe NINIWA.

I na koniec najważniejsze. Dziękujemy!

NINIWA NINIWA NINIWA NINIWA NINIWA NINIWA

Marcin Szuścik

Członek ekipy biura NINIWY. Młody mąż i ojciec. Uczestnik wypraw NINIWA Team. Triathlonista amator.