15 lutego| Wiadomości

Już możesz zobaczyć swój PIT!

„Jesteśmy gotowi!” – ogłosiło Ministerstwo Finansów. Od dziś dostępne już są automatycznie wypełnione rozliczenia podatkowe za zeszły rok. Na portalu […]

„Jesteśmy gotowi!” – ogłosiło Ministerstwo Finansów. Od dziś dostępne już są automatycznie wypełnione rozliczenia podatkowe za zeszły rok. Na portalu podatkowym www.podatki.gov.pl udostępnione zostały formularze PIT-37 i PIT-38, wypełnione na podstawie danych, które posiada administracja skarbowa.

Logując się do portalu możemy sprawdzić swój e-PIT i wprowadzić zmiany, albo bez modyfikacji wysłać go do urzędu skarbowego. Oczywiście możemy też nie robić nic. Wówczas 30 kwietnia nasz PIT zostanie automatycznie wysłany do fiskusa. Jeśli powstanie konieczność zapłaty podatku, dostaniemy o tym informację do końca maja, a na uiszczenie opłaty będziemy mieli 7 dni od otrzymania informacji.

Jak podała minister finansów – w tym roku podatnicy szybciej dostaną zwrot nadpłaconego podatku. Termin na zwrot został skrócony o połowę i wynosi 45 dni. Nowa forma elektronicznego PIT-a umożliwia korzystanie z ulg i wsparcie organizacji pożytku publicznego (prosimy o wsparcie NINIWY!).

W przyszłym roku ministerstwo zrobi ukłon w stronę przedsiębiorców i w usłudze e-PIT mają zostać udostępnione również automatycznie wypełnione formularze: PIT-36, 36L i PIT-28. Ministerstwo Finansów zapowiada wykorzystanie danych z bazy PESEL i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.