15 lutego| Wiadomości

Nie odzyskano kontaktu z marsjańskim łazikiem

„Moje baterie są słabe. Robi się ciemno” – to ostatnia, łamiąca serce wielu fanom nauki, wiadomość, jaką przesłał łazik marsjański […]

„Moje baterie są słabe. Robi się ciemno” – to ostatnia, łamiąca serce wielu fanom nauki, wiadomość, jaką przesłał łazik marsjański Opportunity do NASA. Po piętnastu latach, misja łazika skonstruowanego na przetrwanie zaledwie 90 dni dotarła końca.

Opportunity wylądował na powierzchni „czerwonej planety” 25 stycznia 2004 roku. Przez 8 marsjańskich lat, czyli 15 ziemskich lat pokonał aż 45 km, badając powierzchnie Marsa i przesyłając dane do amerykańskiej agencji kosmicznej.

W czerwcu zeszłego roku rozpętała się na Marsie wielka burza pyłowa, w efekcie której światło słoneczne przestało docierać do łazika Opportunity, przez co jego baterie nie mogły zostać ponownie naładowane.

Naukowcy z NASA setki razy próbowali reaktywować Opportunity, przesyłając mu wiele budzików w postaci piosenek, takich jak „Life on Mars?” Davida Bowiego, „Wake me up before You Go-Go” duetu Wham czy „I will survive” Glorii Gaynor. Próby te jednak nie przyniosły skutku i 13 lutego NASA podjęła decyzję o zakończeniu misji.