22 lutego| Wiadomości

„Ułaskawienie” od dziś w kinach

Dobra wiadomość dla wszystkich kinomanów, a zwłaszcza dla miłośników twórczości Jana Jakuba Kolskiego. Twórca m.in. słynnego „Jasminum” powraca z nowym […]

Dobra wiadomość dla wszystkich kinomanów, a zwłaszcza dla miłośników twórczości Jana Jakuba Kolskiego. Twórca m.in. słynnego „Jasminum” powraca z nowym filmem, którego premiera kinowa odbywa się właśnie dziś.

Obraz „Ułaskawienie” opowiada historię starszego małżeństwa, którzy zmagają się z żałobą po stracie syna – żołnierza AK, zamordowanego przez bezpiekę. Chcąc zapewnić synowi godny pochówek i uniknąć kolejnych profanacji ze strony UB, rodzice wyruszają w daleką podróż po powojennej Polsce.

Reżyser filmu opowiada, że ta historia oparta jest na autentycznych zdarzeniach, które miały miejsce w jego rodzinie. W wywiadach podkreśla, że poprzez obraz chciał przywrócić godność swoim dziadkom, której komuniści chcieli ich pozbawić.

W zeszłym roku film zdobył trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni, w tym najlepszą rolę kobiecą dla Grażyny Błęckiej-Kolskiej.