6 marca| Wiadomości

Dziś Środa Popielcowa

Dziś w Kościele obchodzimy Środę Popielcową, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Dzień ten jest pierwszym wielkopostnym wezwaniem do pokuty i […]

Dziś w Kościele obchodzimy Środę Popielcową, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Dzień ten jest pierwszym wielkopostnym wezwaniem do pokuty i przemiany życia, czyli wewnętrznego nawrócenia.

W VII wieku Kościół katolicki za początek postu przyjął szóstą niedzielę przed Wielkanocą. Ponieważ niedziele wyłączone były z postu, aby zachować 40 dni pokutnych jego początek przypadał na środę.

Uczestniczymy dziś we Mszy świętej, w czasie której kapłan posypuje głowy popiołem ze spalonych gałązek, poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Wypowiada przy tym słowa „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” lub: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Popiół symbolizuje kruchość ludzkiego życia i pokorę, a także wewnętrzną przemianę człowieka i oczyszczenie.

W Środę Popielcową, podobnie jak w Wielki Piątek, katolików obowiązuje ścisły post. Oznacza to, że wierni powinni zrezygnować z mięsa i mogą zjeść maksymalnie trzy posiłki, w tym jeden do syta. Obowiązkiem postu objęte są osoby od 18. do 60. roku życia.