10 marca| Wiadomości

Sport wychowuje do wytrwałości, ofiary i wyrzeczenia

Papież Franciszek przyjął na audiencji uczestników dorocznego kongresu Europejskiej Unii Kolarskiej. Podkreślił, że sport może bardzo pomóc we wzrastaniu człowieka, […]

Papież Franciszek przyjął na audiencji uczestników dorocznego kongresu Europejskiej Unii Kolarskiej. Podkreślił, że sport może bardzo pomóc we wzrastaniu człowieka, ponieważ pobudza do dania z siebie tego, co najlepsze w perspektywie osiągnięcia zamierzonego celu. Ponadto wychowuje do wytrwałości, ofiary i wyrzeczenia.

Ojciec Święty wskazał na długie i angażujące treningi kolarzy oraz konieczność zachowywania przez nich wymagającej dyscypliny życia. Przypomniał, że uprawianie sportu uczy, aby się nie zniechęcać i wciąż na nowo rozpoczynać po doznanej porażce lub nieszczęśliwym wypadku. Nierzadko daje też okazję do wyrażenia satysfakcji z osiągniętego sukcesu.

“Kolarstwo jest jednym ze sportów, który szczególnie uwypukla niektóre cnoty: znoszenie zmęczenia – podczas długich oraz trudnych podjazdów, odwagę – w próbach ucieczki lub szybkim finiszu, integralność – w przestrzeganiu zasad, altruizmu i znaczenia zespołu – zauważył Papież. – Jeśli myślimy o jednej z najbardziej rozpowszechnionych dyscyplin jaką jest kolarstwo szosowe, to widzimy jak podczas wyścigów cały zespół wspólnie pracuje, często musząc poświęcić się dla lidera. I kiedy jeden z kolegów przeżywa trudny moment, to partnerzy z zespołu podtrzymują go i towarzyszą mu. Podobnie w życiu ważne jest, aby pielęgnować ducha altruizmu, hojności i wspólnoty, aby pomóc temu, kto zostaje z tyłu i potrzebuje pomocy, by osiągnąć właściwy cel”.

Franciszek podkreślił, że wielu kolarzy było przykładem zarówno w sporcie, jak i w życiu poprzez swą integralność oraz spójność, dając z siebie to, co najlepsze na rowerze. W czasie trwania kariery potrafili połączyć siłę ducha oraz determinację w dążeniu do zwycięstwa, ale również solidarność i radość z życia.

źródło: EKAI