13 marca| Wiadomości

Czy brexit odbędzie się według czarnego scenariusza?

Oczy całej Europy skierowane są w ostatnim czasie w stronę Wielkiej Brytanii. Wczoraj drugie głosowanie nad warunkami wyjścia Brytyjczyków z […]

Oczy całej Europy skierowane są w ostatnim czasie w stronę Wielkiej Brytanii. Wczoraj drugie głosowanie nad warunkami wyjścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej nie przyniosło rozstrzygnięcia, co kolejną klęskę premier Theresy May. Dziś w Londynie odbędzie się drugie głosowanie – tym razem nad tzw. twardym brexitem – czyli wyjściem z Unii Europejskiej bez umowy.

Opuszczenie Unii bez żadnych uzgodnionych warunków mogłoby spowodować 10-procentowy spadek gospodarczy Wielkiej Brytanii, dlatego media spekulują, że wynik tego głosowania również będzie negatywny. Jeśli tak się stanie, w czwartek rząd brytyjski zorganizuje głosowanie nad odłożeniem brexitu w czasie. Po tym głosowaniu premier May poprosi o nie Unię Europejską.

Póki co w mocy pozostaje data wyjścia z Unii Europejskiej. Miałoby się to stać w nocy z 29 na 30 marca. Unia Europejska nie przewiduje kolejnych rozmów z Wielką Brytanią, zatem wzrasta ryzyko brexitu bez umowy. Skutki tego mogą odczuć wszystkie państwa Unii Europejskiej.

Rząd polski zapewnia jednak, że jest dobrze przygotowany nawet na najczarniejszy scenariusz. Polakom zamieszkującym w Wielkiej Brytanii oraz Brytyjczykom w Polsce rządy obu państw przygotowały specjalne rozwiązania, ułatwiające procedury zapewnienia stałego pobytu, pracy oraz opieki społecznej odpowiednio w Polsce i w Wielkiej Brytanii.

Głosowanie nad „no deal” brexit będzie miało miejsce najprawdopodobniej późnym popołudniem.