13 marca| Wiadomości

Papież z końca świata

Dziś mija 6. rocznica rozpoczęcia pontyfikatu papieża Franciszka. 13 marca 2013 roku świat po raz pierwszy ujrzał w papieskiej bieli […]

Dziś mija 6. rocznica rozpoczęcia pontyfikatu papieża Franciszka. 13 marca 2013 roku świat po raz pierwszy ujrzał w papieskiej bieli Jose Mario Bergoglio. Ojciec święty powiedział: „Bracia i siostry, dobry wieczór. Wiecie, że zadaniem konklawe było dać Rzymowi biskupa. Wydaje się, że moi bracia kardynałowie poszli znaleźć go prawie na końcu świata.”

Już od pierwszych chwil wyboru na papieża, Franciszek zjednał sobie serca z całego świata. Już jego pierwsze przemówienie pokazało, że ten pontyfikat będzie wyjątkowy. Papież zwrócił się w nim nagle do ludu: „proszę was o przysługę. Zanim biskup pobłogosławi lud, proszę was, byście w ciszy pomodlili się do Pana o błogosławieństwo dla mnie.”

Franciszek jest pierwszym papieżem z kontynentu południowoamerykańskiego, a także pierwszym spoza Europy od czasu papieża Grzegorza III (pont. 731-741). Posługuje się językami: hiszpańskim, włoskim, niemieckim, francuskim, łaciną, piemonckim, angielskim oraz portugalskim. Zanim przystąpił do stanu duchownego, obronił dyplom technika chemika.

Franciszek jest zakonnikiem, jezuitą. W 1992 roku został biskupem pomocniczym Buenos Aires, a w 2001 został mianowany kardynałem.

Prowadził skromny tryb życia: latami sam sobie gotował, a po mieście poruszał się, korzystając z transportu publicznego. W 2001 zrobiło się o nim głośno na świecie po tym, jak odwiedzając hospicjum umył i ucałował stopy 12 osobom chorym na AIDS. Jest kibicem i honorowym członkiem argentyńskiego klubu piłkarskiego CA San Lorenzo de Almagro (założonego w 1908 przez katolickiego księdza Lorenza Massę i nazwanego na cześć świętego Wawrzyńca)

Dziś w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin będzie przewodniczył mszy świętej z okazji 6. rocznicy wyboru papieża Franciszka, stulecia przywrócenia relacji dyplomatycznych z Watykanem oraz pierwszego posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski.

Pamiętajmy dziś szczególnie w modlitwach o Ojcu Świętym.