14 marca| Wiadomości

Święto liczby π

Dziś w kalendarzu mamy datę szczególną dla matematyków i fizyków. Podczas gdy szary człowiek widzi jedynie 14 marca, naukowcy wstają […]

Dziś w kalendarzu mamy datę szczególną dla matematyków i fizyków. Podczas gdy szary człowiek widzi jedynie 14 marca, naukowcy wstają dziś rano z okrzykiem „PI!”. Nie jest to pean na cześć myszy. Jest to zachwyt nad liczbą „π”, znanej też jako ludolfina.

Amerykański zapis dzisiejszej daty to „3.14”, a to kojarzy się z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi. Stąd naukowcy tę datę wybrali do stworzenia specjalnego dnia, Dnia Liczby Pi. Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w muzeum nauki w San Francisco ponad 30 lat temu, a wkrótce potem rozprzestrzeniły się na cały świat. I choć ze względu na inny format daty w Europie dzień ten jest znacznie rzadziej obchodzony, jednak polskie instytucje naukowe chętnie włączają się do obchodów.

Tych, którym daleko do fascynacji nauką, przekona fakt, że w Dniu Liczby Pi najczęściej podawanymi daniami są pizza pie, apple pie oraz inne podobne ciasta. Wynika to z żartu słownego z języka angielskiego, gdzie „pie” (czytane tak, jak liczba „pi”) oznacza placek.

Warto zatem dziś i jutro rozejrzeć się po ogłoszeniach polskich instytucji naukowych, w których znaleźć będzie można znacznie więcej, niż ciasta…

Drodzy naukowcy, wszystkiego dobrego z okazji Dnia Liczby π!