14 marca| Wiadomości

Watykan po raz pierwszy obecny na oenzetowskiej sesji o statusie kobiet

Dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta reprezentowała Stolicę Apostolską na 63. sesji Oenzetowskiej Komisji ds. Statusu Kobiet. Nigdy wcześniej nie brał […]

Dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta reprezentowała Stolicę Apostolską na 63. sesji Oenzetowskiej Komisji ds. Statusu Kobiet. Nigdy wcześniej nie brał w niej udział żaden watykański przedstawiciel.

Spotkanie pt. „Kobiety u władzy” odbyło się 12 marca w kwaterze głównej ONZ w Nowym Jorku. Barbara Jatta uczestniczyła w dwóch – z trzech zorganizowanych – spotkań panelowych. Zatytułowane one były „Jak kobiety przywódczynie zmieniają świat” i „Przyszłość kobiet na przywódczych stanowiskach”. Obok dyrektor Muzeów Watykańskich do Nowego Jorku przyjechały m.in. prezydent Litwy, Estonii, Chorwacji, Nepalu, Trynidadu i Tobago, a także wiceprezydent Kolumbii, wicepremier Nowej Zelandii i przedstawicielka Unii Europejskiej ds. zagranicznych.

Barbara Jatta podkreśla, że przez jej obecność na oenzetowskim spotkaniu Stolica Apostolska chciała dać jasny sygnał, że przywiązuje dużą wagę do obecności kobiet w swoich strukturach także na kierowniczych stanowiskach.

Stolica Apostolska po raz pierwszy w historii wysłała swego przedstawiciela na to spotkanie. To ważne wydarzenie. Z mego osobistego doświadczenia mogę powiedzieć, że w czasie mej pracy w Watykanie zawsze czułam się szanowana i doceniana jako kobieta, żona, matka i specjalistka w swej dziedzinie – mówi Radiu Watykańskiemu Barbara Jatta. – Społeczeństwo się zmienia i Stolica Apostolska idzie z duchem czasu, coraz więcej kobiet w jej strukturach pełni odpowiedzialne funkcje. Kiedy 20 lat temu zaczynałam pracę w Bibliotece Watykańskiej, byłyśmy tam tylko trzy kobiety, gdy kończyłam, stanowiłyśmy ponad 50 proc. całego personelu. Kobiety stanowią także ponad połowę pracowników Muzeów Watykańskich i wiele z nich zajmuje odpowiedzialne stanowiska. ”

Beata Zajączkowska – Radio Watykańskie