15 marca| Wiadomości

Episkopat zaprezentował dane nt. wykorzystywania seksualnego w Kościele

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała dziś opracowanie dotyczące zgłoszeń przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich w Kościele. Z raportu wynika, że w okresie […]

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała dziś opracowanie dotyczące zgłoszeń przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich w Kościele. Z raportu wynika, że w okresie od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca roku ubiegłego odnotowano 382 zgłoszenia przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich. Łączna liczba ofiar we wszystkich (również niepotwierdzonych) przypadkach to 625, z czego 345 dotyczy osób poniżej 15 roku życia.

Prymas Polaki, abp Wojciech Polak, który został wybrany delegatem episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zauważył, że większość zgłoszeń, niemal 95 proc., podlega już procesowi kanonicznemu.

„Każda z tych 345. ofiar do 15. roku życia i 280. powyżej 15. roku życia powinna w nas budzić przede wszystkim ból, przede wszystkim w nas duchownych, także we mnie jako przełożonego, moich księży, ból, wstyd, poczucie winy, że do takich sytuacji doszło” – powiedział Prymas Polski.

Podczas zakończonego dziś w Warszawie 382. zebrania plenarnego biskupi dokonali wyboru przewodniczącego Episkopatu i jego zastępcy. Na kolejną kadencję wybrani zostali: abp Stanisław Gądecki i abp Marek Jędraszewski.

Wato dodać, że przebywający w Polsce w związku ze 100-leciem Konferencji Episkopatu Polski i 100-leciem odnowienia relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów „rozmowy dotyczyły współpracy na rzecz pokoju na świecie i poprawy sytuacji najbardziej potrzebujących”.

Źródło: Radio Watykańskie/EKAI