16 marca| Wiadomości

Papież otacza modlitwą ofiary zamachu w Nowej Zelandii

49 ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych, w tym dzieci, to tragiczny bilans ataku na dwa meczety w miejscowości Christchurch w […]

49 ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych, w tym dzieci, to tragiczny bilans ataku na dwa meczety w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii. Jest to jeden z najciemniejszych dni w historii tego kraju – powiedziała premier Jacinda Ardern. Za ofiary zamachu modli się Papież Franciszek.

Do strzelaniny doszło najpierw w meczecie Al-Nur, a następnie w położonym na przedmieściu Christchurch meczecie Masdżid Linwood. Pierwszy z napastników wtargnął do środka po zakończeniu porannych modlitw i otworzył ogień do kilkuset wyznawców Mahometa. Został zidentyfikowany, jako niespełna 30 letni obywatel Australii. Sprawca transmitował strzelaninę na żywo w sieci. Po zamordowaniu 41 osób wsiadł do samochodu i odjechał strzelając po drodze do przechodniów. Na karabinach australijczyka namalowane były nazwiska innych terrorystów i zabójców.

Do drugiego ataku doszło kilka kilometrów dalej w meczecie Masdżid Linwood znajdującym się na przedmieściach. Zginęło tam 7 osób, a jedna zmarła w wyniku odniesionych ran już w szpitalu. W obu miejscach zbrodni odnaleziono liczną broń oraz dwa improwizowane ładunki wybuchowe, których rozbrajaniem zajęła się policja. Przestrzeń powietrzna nad Christchurch pozostaje zamknięta do odwołania, ponieważ wciąż utrzymuje się zagrożenie. Policja nie wyklucza, że ataki zostały przeprowadzone przez kilka osób pozostających w zmowie. Oznacza to, że zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego wciąż istnieje.

Za ofiary zamachu modli się Papież Franciszek. Na wieść o tych bezsensownych aktach przemocy wysłał specjalny telegram kondolencyjny zapewniając wszystkich Nowozelandczyków, a szczególnie wspólnotę muzułmańską o swej solidarności. Pamiętając o wysiłkach organów bezpieczeństwa oraz służb ratowniczych w tej trudnej sytuacji Ojciec Swięty modli się o powrót do zdrowia rannych, pocieszenie dla tych, którzy opłakują stratę najbliższych oraz za wszystkich dotkniętych tą tragedią. Polecając zmarłych miłosierdziu Boga Wszechmogącego, Papież Franciszek przyzywa Bożego błogosławieństwa umocnienia i sił dla całego narodu.

Zaraz po ataku katoliccy biskupi Nowej Zelandii wyrazili swą solidarność wspólnocie muzułmańskiej wskazując, że są zbulwersowani tym, że do tej tragedii doszło w miejscu modlitwy. Podkreślili też dobre wzajemne relacje łączące chrześcijan i muzułmanów na tym terenie i zapewnili o modlitwie za ofiary zamachu. Specjalną modlitwę w intencji uwolnienia serc od nienawiści i o odrzucenie przemocy, a przyjęcie pokoju rozpoczęli franciszkanie przy grobie św. Franciszka z Asyżu.

 

Źródło: Radio Watykańskie