20 marca| Wiadomości

13 Dominikański Festiwal Filmowy. Zgłoszenia do 24 marca

To już ostatnie dni, by zgłosić swoją pracę filmową lub fotograficzną do 13. Dominikańskiego Festiwalu Filmowego “Slavangard”. Wydarzeniu w tym […]

To już ostatnie dni, by zgłosić swoją pracę filmową lub fotograficzną do 13. Dominikańskiego Festiwalu Filmowego “Slavangard”. Wydarzeniu w tym roku przewodzi temat “Potęga smaku”.

Głównym celem festiwalu jest upowszechnianie kultury filmowej, umożliwienie uczestnikom rozwoju w zakresie sztuki kinematografii, a przede wszystkim stworzenie okazji do spotkania się wszystkich członków wspólnot z całego kraju.

– Ubiegły rok był rokiem poświęconym Zbigniewowi Herbertowi. Hasłem naszego wydarzenia chcemy zwrócić uwagę na bardzo ciekawy wątek jego twórczości, a mianowicie związek między etyką i estetyką, a więc tym, co dobre i tym, co piękne. Czyli w skrócie zachęcić twórców do tego, by pokazali, że zachowania etyczne i dobre są też po prostu piękne – wyjaśnia o. Janusz Pyda OP, duchowy opiekun duszpasterstwo akademickiego „Beczka”, odpowiedzialnego za wydarzenie.

Produkcje, które mogą być zgłaszane do 24 marca, nie mogą być dłuższe niż 8 minut oraz nie mogą być wcześniej publikowane. Muszą również nawiązywać do głównego hasła wydarzenia. W ramach konkursu wyróżniono trzy kategorie: film fabularny, film dokumentalny oraz animacja/film eksperymentalny.

Nagrody zostaną przyznane za najlepszy film w każdej z wymienionych kategorii, najlepszy film ogółem oraz najlepsze wykorzystanie hasła festiwalu. Przyznana zostanie także Nagroda Specjalna Jury oraz Nagroda Publiczności.

Film przygotowany zgodnie z warunkami konkursu można zgłosić przez formularz na stronie www.slavangard.pl. Pod tym adresem dostępny jest również regulamin festiwalu.

Podczas festiwalu „Slavangard” odbędzie się również konkurs fotograficzny. Aby wziąć w nim udział należy wysłać autorskie zdjęcia nawiązujące do hasła festiwalu „Potęga smaku” w następujących kategoriach: portret, środowisko, kultura i ludzie (1 zdjęcie) lub reportaż (od 3 do 9 zdjęć).

13. edycja festiwalu potrwa od 16 do 19 maja, a jej głównym punktem będzie uroczysta Gala Finałowa, podczas której wręczone zostaną nagrody w ramach dwóch konkursów: filmowego oraz fotograficznego.

“Slavangard” jest ogólnopolskim festiwalem filmów krótkometrażowych, przeznaczonym dla wszystkich duszpasterstw, wspólnot i instytucji chrześcijańskich w Polsce oraz twórców indywidualnych. Organizatorem wydarzenia jest klasztor oo. dominikanów poprzez dominikańskie duszpasterstwo akademickie „Beczka” w Krakowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów o. Paweł Kozacki OP.

 

źródło: ekai