22 marca| Wiadomości

Papież otworzy inicjatywę „Programowanie dla pokoju”

Papież Franciszek otworzy 21 marca nową inicjatywę „Programmando per la Pace” (Programowanie dla pokoju). W ramach tej inicjatywy eksperci z […]

Papież Franciszek otworzy 21 marca nową inicjatywę „Programmando per la Pace” (Programowanie dla pokoju). W ramach tej inicjatywy eksperci z zakresu informatyki będą wprowadzali młodych ludzi ze “Scholas occurentes” w tajniki programowania. Inicjatywa kładzie nacisk na programowanie etyczne i wkład na rzecz pokoju.

Z okazji inauguracji tej nowej inicjatywy 21 marca do siedziby organizacji w Palazzo San Calisto na rzymskim Zatybrzu przybędzie osobiście papież Franciszek. Podczas tego spotkania planowana jest też „wideokonferencja”, w której papież będzie rozmawiał z młodzieżą z dziewięciu ośrodków “Scholas occurentes” w różnych krajach świata.

“Scholas occurrentes” to światowa sieć szkół pod patronatem Kościoła katolickiego, utworzona w celu wspierania więzi między wszystkimi szkołami na świecie. Stawia sobie za zadanie dzielenie się projektami w celu wzajemnego wzbogacenia się, zwłaszcza szkół z mniejszymi środkami, na rzecz edukacji bez wykluczeń.

Pierwsze placówki tego rodzaju powstały po podpisaniu odpowiedniego porozumienia przez znanych piłkarzy: Argentyńczyka Lionela Messiego i Włocha Gianluigiego Buffona w sali konferencyjnej Papieskiej Akademii Nauk 13 sierpnia 2013 r. Odbył się wówczas towarzyski mecz piłki nożnej dla uczczenia papieża między drużynami Argentyny i Włoch. Od sierpnia 2015 r. prywatna fundacja “Scholas occurentes podlega Kongregacji ds. Duchowieństwa.

 

źródło: EKAI