6 kwietnia| Wiadomości

Zaprezentowano logo Europejskiego Spotkania Młodych Taize 2019

Symbol Ducha Świętego oraz wody – to elementy znaku graficznego promującego Europejskie Spotkanie Młodych, które na przełomie 2019 i 2020 […]

Symbol Ducha Świętego oraz wody – to elementy znaku graficznego promującego Europejskie Spotkanie Młodych, które na przełomie 2019 i 2020 roku obędzie się we Wrocławiu. Dziś podczas spotkania z dziennikarzami w stolicy Dolnego Śląska zaprezentowali je bracia z ekumenicznej wspólnoty Taize: Wojciech i Maciej.

Dyskretny znak Bożej obecności – tak o żółtym symbolu Ducha Świętego, który znalazł się w logo wrocławskiego spotkania młodych mówi brat Wojciech z Taize. – Niektórzy pytają się czy to jest krzyż, czy gołębica, jednak w dawnych czasach, kiedy w krajach komunistycznych nie można było otwarcie prezentować znaków religijnych tego znaku nikt nie cenzurował, ani go nie zakazywał – opowiadał brat z Francji, dodając, że ludzie wierzący nie mają wątpliwości, że spotkania młodych w różnych miejscach na świecie to inicjatywa, która powstała z inspiracji Ducha Świętego. Podkreśla przy tym, że wspólnocie zależy na tym, by ta inicjatywa łączyła wszystkich mieszkańców miasta: wierzących, ale i tych, którzy oddalili się od Boga lub, którzy Boga poszukują. – Tym symbolem jedności ma być woda, którą umieściliśmy w znaku. Dla wszystkich jest ona źródłem życia, witalności, pewnej świeżości, którą w życie miasta i jego mieszkańców – jak wierzymy – wniesie to spotkanie.

Bracia podkreślali, że spodziewają się, iż w grudniu do Wrocławia przyjedzie kilkanaście tysięcy młodych ludzi z całej Europy, jednak dopowiadali, iż organizatorem spotkania powinni poczuć się wszyscy Polacy. – W tym celu zainicjowaliśmy projekt „Gościnność” i zachęcamy młodych z różnych Polskich miast do zaangażowania się w jego realizację – mówił brat Maciej. Projekt polega na tym, iż wolontariusze odwiedzają różne miasta w Polsce i Europie, zachęcając w parafiach oraz wspólnotach do przyjazdu do Wrocławia.

Wspólnota Taize organizuje Europejskie Spotkanie Młodych po raz trzeci we Wrocławiu. Poprzednie odbyły się w latach 1989 oraz 1995. Na pytanie o powód wyboru stolicy Dolnego Śląska brat Wojciech odpowiada: – Bo to bardzo gościnne miasto. Dodaje później, że przede wszystkim wspólnota została zaproszona przez miejskich radnych, prezydenta, a także przez przedstawicieli wszystkich wspólnot chrześcijańskich, działających we Wrocławiu: katolików, protestantów i prawosławnych.

źródło: EKAI