10 kwietnia| Wiadomości

Wspomnienie tragedii narodowych

Dziesiąty kwietnia jest dniem w Polsce wspomnienia dwóch wielkich tragedii narodowych. 79 lat temu, wiosną 1940 roku, na rozkaz Józefa […]

Dziesiąty kwietnia jest dniem w Polsce wspomnienia dwóch wielkich tragedii narodowych.

79 lat temu, wiosną 1940 roku, na rozkaz Józefa Stalina oprawcy z NKWD zamordowali strzałami w tył głowy 4400 polskich oficerów. Łącznie, w różnych rejonach Związku Radzieckiego zgładzono około 22 tysięcy obywateli II RP, wziętych do niewoli we wrześniu 1939 roku – po tym, jak Armia Czerwona napadła na Polskę. Każdego roku, 10 kwietnia, odbywają się uroczystości upamiętniające zamordowanych polskich oficerów.

Dziewięć lat temu samolot Tu-154, którym polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęła para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga i funkcjonariusze BOR.

Katastrofa ta była drugą pod względem liczby ofiar w historii polskiego lotnictwa, a największą pod względem liczby ofiar w dziejach polskich Sił Powietrznych.

„Dziewięć lat temu Rzeczpospolita utraciła swoich najlepszych synów i córki, którzy lecieli oddać hołd pomordowanym w Katyniu. Jesteśmy Im winni pamięć – o Nich samych, ale także o Ich spuściźnie i etosie. Pustki, która wtedy powstała w nas wszystkich, nie da się opisać słowami” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

W Katyniu dziś odbędą się uroczystości upamiętniające polskich oficerów zamordowanych przez NKWD. Wezmą w nich udział polscy dyplomaci, przedstawiciele rosyjskiej Polonii i grupa pielgrzymów z Polski. Uroczystą mszę świętą na Polskim Cmentarzu Wojennym będą celebrować księża pełniący posługę kapłańską w smoleńskiej parafii katolickiej pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.