11 kwietnia| Wiadomości

Dziś odsłonięte zostaną Święte Schody

Dziś po południu w Rzymie po raz pierwszy od blisko 300 lat uroczyście odsłonięte zostaną Święte Schody, którymi Jezus miał […]

Dziś po południu w Rzymie po raz pierwszy od blisko 300 lat uroczyście odsłonięte zostaną Święte Schody, którymi Jezus miał był prowadzony na sąd. W 1723 roku 28 stopni marmurowych stopni pokryto drewnianą okładziną, by uchronić je przed zniszczeniem.

Zgodnie z legendą, schody z Pretorium Poncjusza Piłata przywiozła z Jerozolimy do Rzymu święta Helena, matka cesarza Konstantyna. Umieszczone zostały w pałacu papieskim na Lateranie. Od końca XVI wieku znajdują się w pobliskim sanktuarium i prowadzą do kaplicy San Lorenzo. To jedna z ważniejszych relikwii i atrakcji turystycznych Rzymu. Po schodach wchodzić można tylko na kolanach, co ma wyjednać szczególne łaski Boże.

Przeszły nimi w ten sposób miliony wiernych. Od roku, po zdjęciu drewnianych paneli, prace konserwacyjne prowadzili specjaliści z Muzeów Watykańskich. Odnowiono również znajdujące się na ścianach i suficie XVI-wieczne freski. Nieosłonięte Schody Święte i będzie można oglądać do 9 czerwca.