18 kwietnia| Wiadomości

W Brazylii i na Syberii odbyły się Msze Krzyżma

Przyzwyczailiśmy się, że Msza Krzyżma świętego sprawowana jest w katedrach w Wielki Czwartek do południa. Są to celebracje wyrażające jedność […]

Eucharystii Krzyżma w katedrze pw. św. Antoniego w Zé Doca (Brazylia) przewodniczył Ordynariusz Diecezji o tej samej nazwie – bp Jan Kot OMI. Koncelebrowali ją wszyscy prezbiterzy, pracujący w tym Kościele partykularnym. W katedrze zgromadzili się przedstawiciele wspólnot parafialnych diecezji.

Podczas Eucharystii biskup Jan pobłogosławił oleje święte, które zostały przekazane wspólnotom parafialnym, aby były używane przez cały rok przy udzielaniu sakramentów: chrztu i namaszczenia chorych.

Liturgia Mszy Krzyżma jest również celebracją jedności prezbiterium diecezji ze swoim ordynariuszem. Dlatego też kapłani odnawiają publicznie swoje przyrzeczenia kapłańskie. W homilii biskup Jan Kot OMI podkreślał:

 

Szukajcie świętości i bądźcie sługami Bożymi w służbie ludowi. (…) Dziękuję za waszą dostępność i poświęcenie. (…) w ludzkiej słabości szukajcie świętości i doskonałości Chrystusa, Wiecznego Kapłana.

 

Liturgia Mszy Krzyżma świętego odbyła się również w katedrze w Irkucku na Syberii, w diecezji, w której posługuje o. Karol Lipiński OMI:

 źródło: Oblaci.pl (pg/zdj. Diocese de Zé Doca/wierszyna.pl)

WYDARZENIA Czytaj więcej
NAJNOWSZE WPISY: